Probing interfacial processes on carbon nanotubes and graphene surfaces
Karbon nanotüp ve grafen yüzeyindeki ara-yüzeysel etkileşmelerin sondalaması
- Tez No: 315162
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN KOCABAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Düşük boyutlu karbon (nanotüpler ve grafen) yüzeyi delokalize p-orbital ile sıradışı elektronik özellikler gostermektedir. Nanometre boyutu ile birlikte çok yüksek elektron hareketliliğine sahip olan karbon nanotüpler ve grafen yüksek performanslı elektronik alanında umut verici adaylar olarak belirtiliyolar. Benzersiz elektronik özelliklerinin yanı sıra, delokalize p-orbital etkileşim yoluyla aromatik moleküllerin güçlü emilme eğilimi vardır. Grafitik yüzey ve organik molekülleri arasındaki güçlü etkileşimler supramoleküler kimya ve bioalgılama uygulamaları için yeni bir platform sunmaktadır. Bu etkileşimlerin mekanizmaları atomik ve moleküler seviyede kapsamlı bir şekilde anlaşılamamıştır. Bu etkileşmeleri anlamak için yüksek duyarlılıga sahip yeni teknikler ile düşük boyutlu karbon yüzey üzerindeki organik moleküllerin dinamiğini araştırma ihtiyacı bulunmaktadır. Bu tezde, karbon yüzey üzerindeki moleküler etkileşimleri anlamak için model sistemler olarak karbon nanotüp ağları ve grafen kullanmıştır. Biz yüzey plazmon sensörü ve kuvartz kristal mikroterazi gibi hassas ve yüzeye özel sensörler ile bu model malzemeleri entegre yollarını geliştirdik. Tezin ilk bölümünde tek duvarlı karbon nanotüp rin ağlarını yüzey plazmon rezonans sensörlerini kullanarak karbon nanotüp ve organik moleküllerin arasındaki etkileşimleri inceledik. İkinci bölümde ise, grafen yüzeyindeki ektileşimleri kütle ölçümü ile araştırdık.
Özet (Çeviri)
The surface of low-dimensional carbon (carbon nanotubes and graphene) has unique electronic properties due to the delocalized p-orbitals. Very high carrier mobility with nanoscale dimension make carbon nanotubes and graphene promising candidates for high performance electronics. Besides electronic properties, the delocalized orbitals have a strong tendency to adsorb aromatic molecules via p-electronic interactions. The strong non-covalent interactions between the graphitic surface and organic molecules provide a unique template for supramolecular chemistry and sensing applications. A comprehensive understanding of these forces at atomic and molecular level still remains a challenge. In this thesis, we have used carbon nanotube networks and graphene as model systems to understand molecular interactions on carbon surface. We have developed processes to integrate these model materials with sensitive and surface specific sensors, such as surface plasmon sensor and quartz crystal microbalance. In the first part of the thesis, we integrated surface plasmon resonance (SPR) sensors with networks of single-walled carbon nanotubes to study interactions between SWNT and organic molecules. In the second part, we probe interfacial processes on graphene surface by mass detection. We anticipate that the developed methods could provide a sensitive means of detecting fundamental interaction on carbon surfaces.