Mobil konumlandırma ve izleme yazılım sisteminin tasarımı ve gerçeklenmesi
Design and implementation of mobile localization and tracking software system
  1. Tez No: 315192
  2. Yazar: MEHMET TAŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bir mobil aygıtın diğer mobil aygıtlar ve sabit bir sistem tarafından izlenmesi, bu izleme görevinin sağlanabilmesi için izlenen mobil aygıt ile diğer mobil aygıtlar ve sabit sistem arasındaki haberleşmenin sağlanması, kurulması, izlenen mobil aygıtın performansının değerlendirilmesi ve konum bilgilerinin raporlanması incelenmiştir. Böyle bir sistemin uygulanması için taksi iletişim sistemi örnek olarak seçilmiş ve bu sistemin gerçeklenmesi yapılmıştır. Bu taksi iletişim sistemi üç ana bilişenden oluşmuştur. Bu üç ana bileşenin arasındaki bilgi akışı bir veritabanı aracılığıyla sağlanmıştır.İlk bileşen, taksi tarafında var olan mobil cihazın izlenmesini sağlayacak taksici uygulamasıdır. Bu uygulama, konum ve taksici tarafından gönderilen durum bilgilerini veritabanına belli aralıklarda gönderir. Bu gönderilen veriler diğer bileşenler tarafından kullanılır.İkinci bileşen müşteri uygulamasıdır. Bu müşteri uygulaması, taksici uygulamasının sunucu ve veritabanına gönderdiği verileri kullanarak, yakın civardaki taksileri izlemesini ve uygunluk durumlarına göre onları bulunduğu konuma çağırması için kullanılır. Bu esnada iki mobil aygıt arasında karşılıklı iletişim kurulur.Üçüncü ana bileşen web uygulamasıdır. Bu iki kısımdan oluşur. Bunlar durak ve sistem yöneticileri için yapılmış web uygulamasıdır. Web tarafındaki sistem yöneticisi durakların sisteme erişmesi için gerekli işlemleri yapabilir. Durak yöneticisi ise taksilerin sisteme giriş yapabilmesi, performanslarını görmesi, konumlarını incelemesi gibi haklara sahiptir.
Özet (Çeviri)
A mobile device and other mobile devices by a system of constant monitoring, monitored to ensure that the task of tracking the mobile device and other mobile devices, and ensuring constant communication between the system, establishment, watched the performance evaluation of the mobile device and location information were reported. Taxi communication system for the implementation of such a system as an example of implementation of this system were selected. The taxi communication system consisted of three main components.The first component, a taxi cab driver to follow on the implementation of existing mobile device. In this application, the location and status information is sent by taxi to the database are sent to certain intervals. This data is sent to be used by other components.The second component is the customer application. This client application, taxi driver by the application server and database using the data in the near vicinity and taxis to follow them according to their suitability for the location of the call is used. In the meantime, mutual communication is established between two mobile devices.The third major component of the web application. It consists of two parts. These are made to stop the web application and system administrators. Of the procedures for accessing the Web on the system administrator can make the system stops. Stop the taxis to the system administrator can log in, to see their performance.