Raylı ulaşım araçlarında yer tayini ve yolcu bilgilendirme sistemleri
Localization and passenger information systems of rail transport vehicle
- Tez No: 315193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAĞBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde raylı sistemlerde yön tayini için kullanılan GPS (Küresel Konumlama Sistemi - Global Positioning System) sistemlerinin doğruluk oranındaki düşüklük nedeni ile daha güvenilir alternatif yollar aranmıştır. RFID (Radio Frequency Identification) teknolojisi ile kapalı alan navigasyon sistemi ve bu sistemden alınan bilgiler doğrultusunda hazırlanan yazılımlar ile yolculara güvenli ve doğru yolculuk yapma olanağı sağlanmıştır. Bu sebeple bu çalışmada tren, metro, tramvay gibi raylı sistem araçlarıyla taşınan yolcuların yönlendirilmesi ve bilgilendirilmesi amacıyla kullanılmakta olan sistemler ve bu sistemlerin hazırlanmasında gerekli olan yer tayin sistemleri ele alınmıştır.Bu çalışma, bir uygulama projesinin bir modeli olmakla birlikte fizibilitesi uygun çıkması durumunda İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı ve İstanbul Ulaşım A.Ş. işletmesinde bulunan bir raylı sistem hattında kullanılması öngörülmüştür. Yapılan bu çalışma ile yurtdışına bağlı kalınan ve her türlü müdahalesi çok güç olan kapalı sistemler ve bu sistemlere gereken bakım, teknik servis gibi harcanılan ödeneklerin minimize edilmesi beklenmektedir.Proje sonucunda, bir raylı sistem hattında yolcuların doğru bir şekilde bilgilendirilmesini sağlayacak, LED (Işık Yayan Diyod ? Light Emitting Diode) ekranlar, LED paneller, ışıklı yön levhaları, sesli uyarı ve alarm donanımlarıyla birlikte tam bir sistemin nasıl yapılabileceği hususunda bilgi ve becerisinin kazanılması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Todays RFID technology implementations ?indoor navigation system and software designed from datas acquired from this system? safe and right travelling enabled for passengers. For this reason in this study, systems which are used for the guidance, informing of the passengers and also necessities for location detection systems of railway vehicles like train, metro, tram are considered.Although this study is a model for an implementation project; if it will be feasible it is anticipated that it will be applied at one of the operated railway lines of Istanbul Metropolitan Municipality subsdiary Istanbul Ulaşım Coorperation. With this study it is intended to minimize the fund allocated for these importee systems which are implicit, hard to intervene and also for the maintenance, services of them.Following the project although it will be learnt about hardwares used for safe travelling system like LED displays, LED panels, lightened direction boards, aural warning also knowledge and ability about designation of an entire system will be acquired.