Kısıtlanmış Boltzmann makinesi ile zaman serilerinin tahmini
Time series prediction using restricted Boltzmann machine
  1. Tez No: 315198
  2. Yazar: MEHMET PEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yüksek Lisans Tezi, Kısıtlanmış Boltzmann Makinesi ile Zaman Serilerinin Tahmini, T.C. Maltepe Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı.Bu çalışmada bir yapay sinir ağı (YSA) çeşidi olan Kısıtlanmış Boltzmann Makinesi ile zaman serileri tahmini yapılmıştır. Karşılaştırma amaçlı olarak da, standart bilinen İleri Yönelimli YSA ile de tahmin yapılmıştır ve karşılaştırma sonuçları bu çalışma içinde grafik olarak verilmiştir.Bu çalışma için yazılmış olan kodlara ?http://java-crbm-backprop-timeseries-sample.googlecode.com/svn/trunk/? adresinden ulaşılabilmektedir. Programı bilgisayara indirip Test sınıfını çalıştırarak karşılaştırma sonuçlarına ulaşılabilmektedir. Bu kodlar yazılırken ?jaRBM (Ben Chung,2009)? adlı açık kaynak kodlu yazılım kütüphanesinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Time Series Prediction Using Restricted Boltzmann Machine, T.C. Maltepe University, Graduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Computer Enginnering.In this work, a type of artificial neural network called ?Restricted Boltzmann Machine? is used to predict time series. Another type of artificial neural network called ?Feed Forward Network? is also used to predict the time series to be able to compare prediction results. Prediction results and their comparison are given as both table and graphical representation.The software codes written within this work can be reached at ?http://java-crbm-backprop-timeseries-sample.googlecode.com/svn/trunk/? It is sufficient to download the program and run the ?Test? class in the program to obtain the prediction results, graphics and their comparison tables. Some code snippets of the open source java project ?jaRBM (Ben Chung,2009)? is also used in the software codes.