Palplanş duvarlarının yatak katsayısı yaklaşımı ile sonlu farklar yöntemi kullanılarak bilgisayar destekli analizi
  1. Tez No: 3912
  2. Yazar: İSMET DULKADİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF ŞENGÜN KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Yüksek lisans çalışması olarak hazırlanan bu tezde, yatak katsayısı yaklaşımı ve sonlu farklar yöntemi kullanılarak palplanş duvarlarının bilgisayar destekli analizi yapıl mıştır. Çalışma konusuna temel teşkil etmesi nedeniyle önce, palp lanş duvarlarının klasik analiz yöntemleri kısaca özet lenmektedir. Genel olarak konsol ve ankrajlı olmak üzere iki grupta ele alınan palplanş duvarlarının klasik analiz yöntemleri özet olarak aktarılırken, ankrajlı olanların da zeminde serbest mesnetlenme ve ankastre mesnetlenme durumları ile Rowe moment azaltma yaklaşımı da göz önünde bulundurulmaktadır. üçüncü bölümde, klasik analiz yöntemlerinde kullanılan ve plastik denge koşulunu esas alan aktif ve pasif hid rostatik yanal zemin basıncı dağılımları ile, ölçümlerle kanıtlanmış olan ve palplanş duvarının deplasmanı sonucun da zeminde oluşan kemerlenme nedeniyle ortaya çıkan ger çek yanal zemin basıncı dağılımlarının farkı vurgulanmak tadır. Bu bölümde ayrıca, yatak katsayısı yaklaşımı ile palplanş duvarı analizi yapılırken klasik yöntemdeki aktif ve pasif yanal zemin basınçlarının ne şekilde ele alınabileceği, literatür incelemesi olarak aktarılmak tadır. Yatak katsayısı yaklaşımının sonlu farklar yöntemi kulla nılarak uygulanışının anlatıldığı dördüncü bölümde, önce diferansiyel denklemler verilmekte, daha sonra bunlar fark denklemine dönüştürülmektedir. Palplanş duvarının dilimlere ayrılması, düğüm noktalarına yanal itkilerin intikali ve iç düğüm noktalarında fark denkleminin uygu lanması ile ilgili detayların verilmesinden sonra, konsol ve ankrajlı palplanş duvarları deplasman değerlerinin
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis study, computer oriented analysis of sheet- pile walls using the modulus of subgrade reaction approach and finite difference method has been performed. First, existing conventional design methods for sheet- pile walls have been summarised. Next, the concept of redistribution of lateral earth pressures due to displa cement of sheet-pile wall has been explained. And, some of the lateral earth pressure assumptions in elastic design approach have been given as taken from the related literature. Then, the application of modulus of lateral subgrade approach and the method of finite difference have been given together with the matrix forms of the system of equations for cantilever, single anchored and double anchored sheet-pile walls. A computer program has been prepared. This program forms the matrix equations, and obtains their solutions to give displacement, bending moment, shear and soil reaction at each nodal points. Typical sample solutions have been obtained and presented for cantilever, single and double anchored sheet-pile walls under different lateral earth pressure assumptions. Finally, some solutions for displacements of single ahchored sheet-pile walls have been obtained and shown graphically in order to derive some conclusions.