Veritabanı uygulamalarında performans ve güvenlik sorunları ve önerilen çözümler
Performance and security problems of database applications and proposed solutions
- Tez No: 315197
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yüksek Lisans Tezi, Veritabanı Uygulamalarında Performans ve Güvenlik Sorunları ve Önerilen Çözümler, T.C. Maltepe Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı.Bu tez çalışmasında veritabanında bahsedilmiş, veritabanı türleri ve günümüzde yaygın kullanılan ticari veritabanları incelenmiştir. En çok kullanılan oracle veritabanı üzerinden çalışan uygulamaların güvenlik ve performans sorunlarının tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin yapan bir yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılım, oracle veritabanı kullanan kullanıcıların gelecekle ilgili donanım ve kaynak planlamasının yapılmasına yardımcı olmaktır. Yazılımın içindeki örnek uygulamalar ve sorun çözme yöntemleriyle veritabanı yöneticilerinin bilgilerinin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda veritabanı ve uygulamalarının sağlıklı ve güvenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Master Thesis, Performance and Security Problems of Database Applications and Proposed Solution, T.C. Maltepe University, Granduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Computer Engineering.In the scope of this thesis, database concept and the types of databases are mentioned, widespreadly used commercial databases are examined. Since oracle database is the most used and widespreadly known database, a software application has been developed that discover, determine, make suggestions in order to solve the security and performance issues in the oracle databases. Developed software helps oracle database users with hardware and resource planning in the future. The best practices andsamples in the software contributes significantly to expand database administrator's knowledge and ability to manage the database. This software application ensures database and their applications running healty and secure at the same time.