Türkiye için sürdürülebilir bina performans kriterleri ve bütünleşik tasarım yönetim modeli oluşturulması
Generating sustainable building performance criteria and an integrated design management model for turkey.
- Tez No: 315207
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR ESİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Dünya'da çevresel anlamda son yıllarda yaşanan gelişmeler, birçok sektörde olduğu gibi, başta inşaat sektörünü de etkilemiş, bina sektörünü farklı yapılanmalara ve yenilikçi arayışlar içerisine itmeye zorlamıştır. Bu yeniliklerinden biri de dünyada birçok kurum ve kuruluş tarafından, sosyal sorumluluk bilinci ile yeşil bina kavramı doğrultusunda, puanlama yöntemiyle binaların çevresel performanslarını ölçümleyen sistemlerin geliştirilmesidir. Türk inşaat sektörü açısında bakıldığında yeşil bina sistemlerinin Türkiye'de yeni yeni bilinirliğinin artması, kavramların yeni kullanılmaya başlanması ve bunun için de gelişmiş ülkelerin mevcuttaki çalışmalarının kullanılmak zorunda kalınması, hem bu tip binaların tasarım süreçlerinde, hem de yönetim aşamalarında bazı problemlere sebep olmaktadır. Bu problemlerden yola çıkılarak tez kapsamında yeşil bina kavramının Türkiye'nin coğrafi-kültürel-sosyal yapısına uygun olarak ele alınması ve bununla birlikte tasarım süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik bütünleşik bir tasarım yönetim modeli oluşturulması konusunda araştırmalar yapılmış, kavramsal bir model oluşturulmuştur.Beş bölümden oluşan çalışmada ilk bölüm araştırmanın arka planı, problem tanımı, problemin çözümüne yönelik incelenen mevcut çalışmalar ve araştırmanın hedef-amaçlarını kapsamaktadır. İkinci bölümünde, sürdürülebilirlik kavramı detaylı bir şekilde ele alınmış ve sürdürülebilirlik ile yeşil bina kavramı arasındaki ilişkilerle yeşil bina sertifikasyon sistemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, yeşil bina tasarım süreci kapsamında değerlendirme altına alınan Bütünleşik Tasarım Sistemi (BTS) ve bu sistemin getirdiği süreçler ve bileşenler tariflenmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye için, mevcut sistemlerden yola çıkılarak oluşturulan yeşil bina performans kriterlerinin belirlenmesi ve yüzdesel ağırlıklarının tespiti için yapılan anket çalışması açıklanmıştır. beşinci bölümde, çalışmada ele alınan problemin çözümüne yönelik olarak geliştirilen kavramsal model üzerinde durulmaktadır. Son bölümde ise, tez kapsamında yapılan çalışmaların ışığı altında orta çıkan sonuçlar ve öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Latest technological developments in the world have affected the construction sector as well as other industrial sectors and forced it to be in new search areas to find new approaches. One of these innovation is the development of environmental performance measurement systems by the help of the scoring of the building performance criteria under the scope of ?green buildings?. In Turkish construction sector, since the system is newly recognized, some problems have been occurred parallel to these methods. In this study, based on these problems, researches have been done to consider the green building concept appropriate to Turkiye?s geographical-cultural-social structure and improve the design phases by means of the integrated design management model.In the first chapter, background of the research, problem statement, existing studies in the literature and goals-aims with the planned research methodology have been stated. Second chapter includes the sustainability concept, relationships between the sustainability concept and green building. In the third chapter, Integrated Design System (IDS), which has been evaluated under the scope of green design phase has been explained. Survey which was realized to determine the green building performance criteria of Turkey with their weighting factors was explained in the fourth chapter. With the results of both survey study and face-to-face interviews, a conceptual model proposal, which will help to manage the green building design phase to be mentioned based on the Turkiye?s geographical-social-economical-cultural factors, has been explained in the fifth chapter. In the latest chapter, the results and the recommendations have been discussed.