Türkiye elektrik sektöründe CO2 emisyonu azaltma potansiyeli üzerine senaryo analizleri
The scenario analysis on CO2 emission mitigation potential in Turkish electricity sector
  1. Tez No: 315208
  2. Yazar: BETÜL ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM GÖRGÜN, PROF. DR. SELAHATTİN İNCECİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
2009 yılında Kyoto Protokolüne (KP) taraf olan Türkiye için CO2 emisyonlarını azaltmak için stratejilerin geliştirilmesi son derece önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, LEAP (Long Range Energy Alternatives Planning system) modeli kullanılarak Türkiye elektrik sektöründe CO2 emisyonu azaltma potansiyeli maliyetleri ile birlikte ortaya konulmuştur. Türkiye için 2030 yılına kadar yıllık elektrik talep tahmini sektörel olarak hesaplanmıştır. Linyit ve taş kömürü için santral spesifik yakıt özelliklerine ve oksidasyon oranlarına göre; ithal kömür içinse yakılan kömürün karbon içeriğine ve IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) oksidasyon oranına göre CO2 emisyon faktörleri hesaplanmıştır. Doğal gaz, fuel oil, motorin ve nafta için IPCC CO2 emisyon faktörleri kullanılmıştır. Referans Senaryo ile birlikte Azaltım ve Mevcut Politika Senaryoları oluşturulmuştur. Çalışma dönemi olan 2006-2030 için Referans Senaryoya göre alternatif senaryolardan Azaltım Senaryosunda %17,5 azaltım oranı ile toplam 903 milyon ton, MP Senaryosunda %29,3 azaltım oranı ile toplam 1.512 milyon ton CO2 azaltımı gerçekleşmiştir. CO2 emisyonu azaltma maliyetleri ise Azaltım Senaryosunda yaklaşık 17 $/ton, MP Senaryosunda yaklaşık 40 $/ton olarak hesaplanmıştır. 2006 baz yılında CO2 emisyon yoğunluğu 488 kg CO2/MWh iken 2030 yılında Azaltım Senaryosunda % 18,4 azalma ile 398 kg CO2/MWh ve MP Senaryosunda yaklaşık %34 azalma ile 323 kg CO2/MWh hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar KP açısından 2012 sonrası dönemde Türkiye'nin alacağı konuma bağlı olarak oluşturulacak politikalara ışık tutması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Developing strategies for mitigating of the CO2 emissions gained great importance in 2009 when Turkey ratified Kyoto Protocol (KP). In this study CO2 emission mitigation potential with its costs in Turkish electricity sector is presented by using LEAP (Long Range Energy Alternatives Planning system) model. Sectoral base annual electricity demand prediction was calculated for Turkey till 2030. CO2 emission factors were calculated for lignite and hard coal, by using plant specific fuel characteristics and oxidation ratios; for import coal, by using carbon content of the burned coal with IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) oxidation ratio. For natural gas, fuel oil, diesel and naphtha IPCC emission factors were used for CO2 emission calculation. Mitigation and Current Policy (CP) Scenarios were built with Reference Scenario. 2006-2030 as the time horizon of the study, with regard to Reference Scenario, in the Mitigation Scenario, totally 903 million tons with 17.5% mitigation rate and in CP Scenario, totally 1,512 million tons of CO2 mitigation with 29.3% mitigation rate were achieved. The CO2 emission mitigation costs of Mitigation and CP Scenarios were calculated as 17 $/tons and 40 $/tons, respectively. In 2006, CO2 emission intensity were calculated as 488 kg CO2/MWh while in 2030 in Mitigation and CP Scenarios 398 kg CO2/MWh and 323 kg CO2/MWh with 18.4% and 34% mitigation rates were obtained respectively. The results presented with this study is important in terms of KP, because it is thought to shed light on the policies that will be developed in accordance with Turkey?s position after 2012.