Demiryolu sinyalizasyon sistemlerinin otomat yaklaşımı ile anklaşman tasarımı ve uygulaması
Design and aplication of railway signaling interlocking systems with discrete event approach
- Tez No: 315221
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER USTA, DOÇ. DR. SALMAN KURTULAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, zamanlama sayma otomat yöntemi ile demiryolu sinyalizasyon sistemleri için PLC'ye uygun anklaşman yazılımı gerçekleştirilmiş ve uygulama sahasında denenmiştir. Model saha olarak ulusal sinyalizasyon projesi kapsamında üretilen maket saha kullanılmıştır. Uygulama dahilinde kontrol merkezi ve anklaşman yazılımları elde edilmiştir. Sinyalizasyon sistemleri demiryolu sistemlerinin emniyetli işletilebilmeleri için hayati öneme sahiptir. İşte bu nedenle, sinyalizasyon sistemlerinin kilitleme ve görev akışlarını yöneten anklaşman yazılımı kesin hükümler içeren ve teorik açıdan da kusursuz olması beklenen yazılım tasarımlarına sahip olmalıdır. Bu çalışma konuya bu açıdan ele alıp, yazılım tasarımı hakkında bilgi vermektedir ve özgün çözüm teknikleri önermektedir. Ayrık olay mantığının konu üzerinde nasıl uygulandığı detaylı olarak anlatılmaktadır. Tasarım ile elde edilen uygulama projesi ve saha simülatörü yazılımı sayesinde sonuçların değerlendirilebilme imkanı sağlanmıştır. Bu çalışma aynı zamanda sinyalizasyon bileşenleri ve işletme süreci hakkında da bilgi vermektedir. Demiryolu sinyalizasyonu donanım ve yazılım kriterleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study designing automat diagrams which is a type of discrete event approach is explained for railway signalization systems. The theory of the time-count automat model is expressed. Application of the theory for PLC (Programmable Logic Controller) based structures are defined. This thesis briefly defines the railway signalization design issues for safety interlocking and introduces the structural differences between systems that are currently being used in the world. Train operation and block designs are given. A software flow sequence which is designed by time sequence automat approach has absolute decision which is important for safety is explained. The Marquette for hardware simulation which is designed according to do real field of the project was replaced in the industrial automation laboratory in İ.T.Ü (İstanbul Technical University) is used to test the program generated about the subject. Application field is introduced. Field equipment, route lists are given as tables. Signal numbers of equipment are given as inputs and outputs. Signal states have been explained according to do device types and electromechanical properties of equipment are expressed. Signal fault and monitoring issues are defined and given special for the equipment. The program block diagrams for route arrangement, switch command sequences, train follow algorithms, switch control are designed. Equalities are obtained according to do the diagrams.