Dondurulmuş tavşan spermalarında akrozom morfolojisi ve dölverimi üzerinde çalışmalar
Studies on the acrosome morphology and fertility in frozen rabbit semen
- Tez No: 31530
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN TEKİN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Reprodüksiyon ve Suni Tohumlama (Veteriner) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
76 7. ÖZET Bu çalışmada tavşanlardan elde edilen e jakülatlar in iki değişik sperma sulandırıcısıyla dondurulması, çözüm sonrası saptanan spermatozoa motilitesi ve akrozom morfolojisi değerlerinin dölverimiyle ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmada 5 i erkek 12 si dişi olmak üzere toplam 17 Beyaz Yeni Zelanda ırkı tavşan kullanılmıştır. Sun ' i vajene sperma vermeye alıştırılan erkek tavşanlardan alınan e jakülatlarin jelli ejakülat miktarı 1.2 mi, jelsiz 0.4 mi, spermatozoa motilitesi % 69.9, spermatozoa yoğunluğu 6 386.1 xl0/ml, anormal spermatozoa oranı % 18.7 ölü spermatozoa oranı % 15.6, sperma pH sı 7.1 ve tavşanların cinsel isteği 4.1 olarak belirlenmiştir. Spermatolojik özellikleri değerlendirilen ejakülatlar Tris ve Sodyum sitrat sulandırıcılarıyla sıvı azot buharında dondurulmuştur. Trisle sulandırılmış spermada eki 1 ibrasyondan sonra saptanan spermatozoa motilitesi %63.4, akrozom bozukluğu % 16.1 bulunurken, Sodyum sitratla sulandırılmış spermada aynı özellikler % 51.4 ve %2û.l bulunmuştur. Trisle dondurulmuş spermada çözüm sonu spermatozoa motilitesi % 41.8, akrozom bozukluğu % 34.2, ölü spermatozoa oranı % 46.4 olurken, Sodyum sitratla dondurulmuş spermada aynı spermatolojik özelliklere ait değerler %15.8,%38.1 ve %58.2 kaydedilmiştir. 6 Dişi tavşanlar bir tohumlama dozunda 20 xl0 motil spermatozoa bulunduran dondurulmuş spermalarla tohumlanmış, her tohumlama sonrasında 40 IU LH etkili preparatla (Pregnyl) uyarılmıştır.77 Trisle dondurulmuş spermalarla yapılan tohumlamalardan % 47-7 doğum oranı ve bir doğumda ortalama 3.0 yavru alınırken, Sodyum sitrat için aynı değerler % 35.3 ve 4.2 olmuştur. Çalışmada kullanılan Tris sulandırıcısının, dondurulma ve çözüm sonrası değerlendirilmelerinde saptanan spermatozoa motilitesi ve akrozom bozukluğunun dölverimiyle yakın ilişki içinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
78 8. SUMMARY Studies ©a tbe aerosome morphology aad fertility ia froze a rabbit seme a. The aim of this research was to investigate the relation of sperm motility, aerosome morphology and fertility by the use of rabbit ejskülatss which were froren-thawed with two different semen diluents. in this experiment, 5 male and 12 f ems 1 e ( total 17) New Zealand White rabbits were treated. The. sperma tol og i ca 1 characteristics of samples which were collected from rabbits by artificial vagina are as followe:(l) Ejakülate volume averaged (a) 1.2 ml with gel and (b) 0.4 ml without qel, 6 (2) sperm mot i 1 i ty %69. 9, (3)sperm concentration 386.1 xlO/ml, (4) percentage of abnormal sperm % 18.7, (5) percentage of dead sperm % 15.6, (6) pH 7.1 and (7) libido sexual is 4.1. Semen from rabbits was diluted by Tris and Sodium citrate diluents and frozen in liquid nitrogen. Fost-equ i 1 i br a t i on sperm motility and acrosomal defect were % 63.4 and % 16.1 respectively for diluted semen with Trie, % 51.4 and % 20.1 respectively with Sodium citrate. Poet-thawing sperm motility and acrosomal defect and percentage of dead sperm were recorded % 41.8, % 34.2 and % 46.4 respectively for diluted semen with Tris, % 15.8, % 38.1, % 58.2 respectively with Sodium citrate. Female rabbits were artificially inseminated with 6 20 xlO motile sperm in frozen semen. After insemination rabbits were injected with 40 IU LH (Pregnyl). The conception rate and litter sise for following insemination with frozen eemen were % 47.7 and 3.0 for Tris79 diluent and % 35.3, 4.2 for Sodium citrate diluent respect i vel y. To sum up, the sperm motility and acrosomal defect, which are obtained by examining the freezing and thawing of Trie diluted semen, are street ly related to fertility.