Köpeklerde deneysel os ilium kırıklarının metal plak, steinman çivisi ve kemik plak ile sağaltımı
- Tez No: 31531
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
40 ÖZET Çalışma A.Ü. Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Kliniğinde 1.1.1990 -1.6.1992 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma materyalini değişik ırk, yaş, cinsiyet ve ağırlıkta 15 adet köpek oluşturmuştur. Deneysel Os ilim kırığı oluşturulurken köpekler her grupta 5 köpek olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Bunlardan birinci gruba metal nötralizasyon plağı, ikinci gruba Steinman pin, üçüncü gruba da tarafımızca hazırlanan kemik plak uygulanmıştır. Çalışmada operasyon sırasında kullanılan osteosentez materyallerinin (metal plak, Steinman pin, kemik plak) uygulanmasındaki avantaj ve dezavantajlar ile postoperatif dönemde meydana getirdiği komplikasyonlar gözlenmiştir. Olguların postoperatif 0, 15,30,45,60 ve 180. günlerde radyografileri alınarak kallus oluşumu izlenmiştir. Metal nötralizasyon plağı uygulanan olgularda kallus dokusu beklenen süre ve normal hacimde oluşmuştur. Steinman pin uygulanan olgularda, olguya uygun çaptaki Steinman pin kullanılması kaydıyla iyi bir redüksiyon ve stabilizasyon sağlanmıştır. Köpeklerin Os ilium kırıklarının sağaltımında sığırların uzun ektremite kemiklerinden hazırlanarak kullanılan kemik plağın reddedilmediği, enfeksiyon oluşturmadığı ancak diğer materyaller kadar güvenli bir stabilizasyon sağlamadığı, diğer osteosentez materyalleri mevcut değilse başvurulabilecek ucuz bir materyal olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
41 İNGİLİZCE ÖZET / SUMMARY This study was carried out at the Department of Surgery, Faculty of Veterinary Medicine, University of Ankara, between 1.1.1990 and 6.1.1992. The subjects consisted of 15 dogs of different ages, sexes and weights. The subjects were divided into three groups. In each group of five dogs, metal neutralization plates, Steinman pins and bone plates prepared from long extremity bones of cattle were applied. Advantages and disadvantages of osteosynthesis materials (metal plates, Steinman pins and bone plate) used during operations were observed as well as the complications resulting in the postoperative period. Radiographies were taken 0,15,30,35,60 and 180 days after operations, and the effect of osteosynthesis materials on callus formation was investigated. Callus formation occured on subjects at the desired time and in normal volume on which metal neutralization plates were performed. A good reduction and stabilization was achieved in cases in which Steinman pins were applied providing that a suitable Steinman pin was used. It has been discovered that, although bone plates prepared from long extremity bones of cattle were not rejected and did not cause infections, they did not provide stabilization as well as other materials. If other osteosynthesis materials are not available, these materials can be used.