Evaluation of seismic behaviour of base isolated cylindrical liquid storage tanks
Sismik yalıtımlı silindirik sıvı tanklarının deprem davranışının incelenmesi
- Tez No: 315355
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HASAN BODUROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Silindirik sıvı tankları, genellikle endüstriyel tesislerde kullanılan, içinde depolanan sıvının cinsi (değerli, yanıcı madde vs.) veya tankın kullanım amacı (yangın suyu deposu, vs.) nedeniyle stratejik öneme sahip ve narin yapıları nedeniyle hasargörebilirlikleri yüksek yapılardır. Depremlerde tankta oluşacak hasarlar veya tamamen göçme sonucunda depolanan değerli maddenin kaybına veya yanıcı madde ise büyük yangınlar çıkmasına neden olabilir. Bu çalışmanın amacı silindirik sıvı tanklarının deprem davranışının incelenmesi ve yeni geliştirilmiş bir sismik yalıtım sistemi olan ALSC (Almost Lifted Structure Concept ? Hemen Hemen Havada Yapı Sistemi) sisteminin bu yapıların davranışı üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda deneysel çalışmalar yapılmış ve sistemi temsil edecek analitik model geliştirilmiştir. Klasik mesnetlenme koşullarına sahip bir tank ile ALSC sistemi kullanılarak yalıtılmış bir tank arasındaki davranış farkları ve bu sistemin etkinliği yapılan hesaplamalrda ve deneylerde incelenmiştir. Deprem etkisi altında ALSC sistemi ile yalıtılmış tankta oluşan en büyük ivme değerleri klasik yöntemle mesnetlenen tanka nazaran, deprem ivme kaydının özelliklerine bağlı olarak, 2 ila 15 kat azalma göstermektedir. Ayrıca farklı frekans değerine sahip bir dizi harmonik titreşim altındaki davranışta ALSC sistemi ile yalıtılmış sıvı tankının davranışı incelenmiş ve bu yapı sisteminin tüm frekans aralıkları için bir şerit halinde neredeyse sabit değerde tepki verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Liquid storage tanks are important components of lifeline and industrial facilities. Behavior of these structures during seismic events has implications far beyond the mere economic value of themselves and their contents. The aim of the study is to investigate the dynamic behaviour of cylindrical steel liquid storage tanks and the efficiency of recently invented base isolation technique, Almost Lifted Structure Concept ? ALSC on this type of structures. In order to understand the effieciency of the ALSC system experimental and analytical studies have been carried out. An analytical model representing the tank isolated by ALSC system have been created. Series of shaking table tests and time history analyses have been conducted on the fixed base and base isolated tank models and the results are compared. Both studies shows 2 to 15 times reduction in the response of the base isolated model. Besides the tank isolated with the ALSC system have almost a constant reaction to any type of excitations, i.e. any frequency content or any intensity level which seems to be a unique characteristic of the system.