Jeodezik çalışmalarla Marmara Bölgesinde deprem döngüsünün belirlenmesi ve modellerle açıklanması
Determining and modelling the earthquake cycle in the Marmara region using geodetic observations
  1. Tez No: 315389
  2. Yazar: RAHŞAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH ERGİNTAV, PROF. DR. ERGİN TARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, Marmara Bölgesi Sürekli GPS Ağı (MAGNET) ve kampanya GPS verileri kullanılarak, 1999 İzmit depremi (Mw=7.4) baz alınarak Marmara Bölgesindeki Deprem döngüsünün belirlenmesine çalışılmıştır. Depremden önceki 10 yıllık verilerin sağladığı deprem öncesi uzun dönem hız alanı, ana veri seti olarak alınmış ve deprem anı ve sonrasında oluşan deformasyonların bu alana göre değişimleri ile jeodezik veriler ışığında deprem döngüsüne yönelik bulgular tanımlanmıştır. Bu amaçla, uzun dönem hız alanını baz alan bir blok modelleme yapılmış, elde edilen geometri esas alınarak deprem sonrası değişimler sınıflandırılmıştır. Jeodezik veriler ve onların modellenmesi ile jeofizik modellemeler için gerekli altlık bilgiler üretilmiştir.Elde edilen bulgular, deprem öncesi uzun dönem davranışı tanımlayan model çalışmalar baz alındığında bölgedeki yamulma birikimlerinin diğer çalışmalarda ortaya konan değerlere göre düşük olduğunu, halihazırda bölgenin tümünde deprem sonrası deformasyonların devam ettiğini, yakın alanda deprem öncesine göre yaklaşık %40'lık, uzak alanda yaklaşık %3'lük bir oranda fazlalık görüldüğünü ve deprem döngüsünün tamamlanmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the earthquake cycle on the North Anatolian Fault in the Marmara region is analyzed using geodetic data gathered from the Marmara Region Continuous GPS Network (MAGNET) and campaign type GPS measurements since 1988. Using the preseismic long-term velocity field as the main dataset, the coseismic and postseismic deformation fields of the 1999 Izmit Earthquake (Mw=7.4) are calculated and compared with the interseismic period to gain new insights on the earthquake cycle in the region. In order to achieve this, a block modeling technique is used with the long term GPS velocity field, and the postseismic changes are investigated using the same fault and block geometry. A framework for future geophysical modeling is defined based on the geodetic data and their modeling results.It is inferred that the strain accumulation is fairly low compared to the rates reported by previous studies dealing with the preseismic long-term behavior of the fault. The postseismic velocities are found to be reaching approximately to 40% higher of the interseismic steady state in the near field, and about 3% in far field. Accordingly, it can be stated that the earthquake cycle has not been completed yet.