Specific recognition of a genetically engineered gold binding peptide on gold substrate: İnterfacial charge mechanisms
Genetik mühendisliğiyle altına bağlanan bir peptitin altın yüzeyini özgül olarak tanımasında arayüzey yük mekanizmalarının incelenmesi
- Tez No: 315405
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN TAMERLER, PROF. DR. MUSTAFA ÜRGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biyokimya, Mühendislik Bilimleri, Biophysics, Biochemistry, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Malzemeleri özgül olarak tanıma özelliklerinden dolayı, genetik mühendisliği kullanılarak oluşturulmuş anorganiklere özgül bağlanan peptitlerin (GEPI) biyonanoteknoloji uygulamalarında moleküler yapı taşı olarak kullanımı giderek artmaktadır. Bu alanda yapılan birçok çalışma olmasına rağmen, GEPI'lerin anorganik yüzeyleri özgül olarak nasıl tanıdıkları henüz anlaşılamamıştır. Moleküler tanıma mekanizmalarının anlaşılması peptit bazlı hibrid teknolojilerin önünü açacak ve malzeme bilimi ve mühendisliği alanında çığır açacak bir adım olacaktır.Bu tez çalışmasında, altına özgül olarak bağlanan bir peptitin altın yüzeyini moleküler tanıması esnasında arayüzey yüklerinin etkisi araştırılmıştır. Buradaki esas amaç, GEPI ve bağlandığı anorganik yüzey arasındaki özgül ilişki hakkında temel bir kavrayışa vakıf olmaktır. Kullandığımız model peptit 3rGBP1 ardarda üç kere tekrarlanan MHGKTQATSGTIQS amino asit dizisine sahiptir. Biz bu çalışmada peptit, çözelti ve metal yüzey arasında oluşan arayüzey dengesini metal yüzeyine voltj uygulayarak ve çözeltinin pH ve ion konsantrasyonu değiştirerek özellikle bozduk. Daha sonra da, farklı yüklere sahip arayüzeylerde ortaya çıkan değişimleri kantitatif olarak gözlemledik.Tüm deneyler sıvı ortamında impedans görüntüleyecili elektrokimyasal kuvars kristal mikroterazi (EQCM-Z) sisteminde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler iki aşamalı ve konformasyonel değişimi ön gören adsorpsiyon modeliyle eşleştirilmiştir. Yüzeye adsorbe olan hidrodinamik kütle, efektif kalınlık ve altın yüzeyindeki peptit filminin diğer viskoelastik özellikleri metal yüzeyine uygulanan voltaja ve çözelti ortamının pH ve ion konsantrasyonuna bağlı olarak hesaplanmıştır. Viskoelastik özelliklerin hesaplanmasında eşdeğer elektrik devresi modeli kullanılmıştır.Sonuçlar göstermektedir ki; 3rGBP1 farklı yüklere sahip peptit-çözelti-metal arayüzeylerin her birine adapte olmuş ve her koşulda bağlanmayı başarmıştır. Uygulanan değişik voltajlar, pH değerleri ve ion konsantrasyonlarında yüzeye bağlanan peptit miktarı, oluşan peptit filminin efektif kalınlığı ve viskozitesinde meydana gelen dikkate değer değişimler, ara yüzeydeki yük miktarı ve kaynağı değiştiğinde 3rGBP1 moleküllerinin altın yüzeyinde farklı düzenlendiklerine işaret etmektedir. Buradan yola çıkarak, 3rGBP1 moleküllerinin kendiliğinde dizilme özelliklerinin ara yüzey yüklerinden önemli ölçüde etkilendiği sonucuna varılmıştır.Bu çalışmada GEPI'lerin adaptasyon esnekliği 3rGBP1 model peptiti kullanılarak gösterilmiştir. Bu özellik, GEPI'lerin biyonanoteknoloji uygulamalarındaki kullanımını mutlaka arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Genetically engineered peptides for inorganics (GEPI) were increasingly utilized as molecular building blocks in bionanotechnological applications in the last decades due to their material-selective properties. Despite considerable work has been accomplished in this area, it is still not well understood how GEPI recognize their counterpart inorganics. Understanding recognition mechanisms will enable the realization of peptide based hybrid molecular technologies and will be a breakthrough for materials science and engineering.In this dissertation, we investigated the influence of interfacial charge on the molecular recognition of a gold binding peptide on the gold surface in order to gain fundamental understanding about the specific relationship between a GEPI and its associated solid in aqueous environments. Our model peptide was 3rGBP1 possessing an amino acid sequence MHGKTQATSGTIQS in triply tandem repeat form. In this study, we, intentionally, disturbed the equilibrium interface between peptide, buffer solution and the solid surface by applying external voltage to the solid surface and variation of solution charge through its pH and ionic strength. Subsequently, we observed the differences at several charged environments quantitatively.All experiments were performed in solution using an electrochemical quartz crystal microbalance with impedance monitoring (EQCM-Z). Acquired data from EQCM-Z was fitted to the two-state conformational change adsorption model. The adsorbed hydrodynamic mass, the effective thickness and other viscoelastic properties of the peptide layer on gold surface were estimated from equivalent circuit analysis model as a function of applied potential, pH and ionic strength.Results revealed that 3rGBP1 adapted itself to different charged environments at the peptide-solution-solid interface. Under various applied potentials, pH?s and ionic strengths, considerable differences were obtained in adsorbed peptide amount, effective film thicknesses and film viscosities indicating different assemblies of 3rGBP1 on the gold surface taking place at the peptide-solution-solid interface depending on the interfacial charge. Hence, self-assembly properties of 3rGBP1 were significantly influenced by interfacial charge alterations.The adaptation flexibility of GEPI, shown in this study using a model protein 3rGBP1, will certainly expand their utility in bionanotechnological applications.