Antalya ilinde farklı ortamlarda iç hava kalitesinin araştırılması ve modellenmesi
The anaylsıs and modellıng of ınternal aır qualıty ın dıfferent envıronment ın Antalya
- Tez No: 315442
 - Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OKUYAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Halk Sağlığı, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Makine Mühendisliği, Public Health, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 267
Özet
İnsanlar yaşam alanlarını daha konforlu hale getirmek amacıyla, iç ortamların iklimlendirilmesi gereksinimi, hızlı bir şekilde artmaktadır. Özellikle küresel ısınma probleminin ortaya çıkmasıyla da dünyamızda aslında bir konfor sorunu da ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlardan birisi olan İç hava kalitesi konusu son yıllarda ortaya çıkan, yaşanan mahallerden kaynaklı rahatsızlıklar (hasta bina sendromu, Astım, bronşit, Algı problemi (anlama) boğaz kuruluğu ve tahrişi, baş ağrıları, psikolojik rahatsızlıklar v.b.) daha yeni birçok araştırma konusu da olacaktır. Bu tez çalışmasında, Antalya ilinde farklı ortamlarda iç hava kalitesi ölçümleri yapılmıştır. İç hava kalitesi parametreleri olarak sıcaklık, bağıl nem, karbondioksit, radon, formaldehit, toluen ve değişik çaplarda bulunan toz partiküller maddeler ele alınmıştır. Deneysel çalışma iki yıl sürmüş olup toplamda 12 ay deneysel ölçüm verileri alınmıştır. Deneysel ölçümlerde elle taşınır ölçüm cihazları kullanılmıştır. Ölçüm sonuçları istatistiksel bir program olan SPSS bilgisayar programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları değişik ülkelerde önerilen standartlar ile karşılaştırılmıştır. Ölçümler kış dönemlerinde yapılmış olup iç ortam karbondioksit miktarının kişi sayılarına bağlı olarak arttığı gözlenmiştir. İç ve dış hava parametreleri arasındaki ilişkiler bu çalışmada araştırılmıştır. Deneysel çalışmada ele alınan iç hava kalitesi parametrelerinden radon, toluen ve formaldehit miktarlarının standart değerlerin çok altında olduğu da tespit edilmiştir. Son olarak ölçüm sonuçlarına göre ele alınan iç hava kalitesi parametrelerinin farklı ortamlarda iyileştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The need of air-conditioning of the indoor environments increases rapidly with the intent of making the living space of people more comfortable. Especially with the problem of global warming, the comfort issue also comes into existence in our world. One of these issues is internal air quality that emerges in recent years and the sicknesses originating from the neighbourhood( sick building syndrome, asthma, bronchitis, perception problem( comprehension), throat irritation, headache, psychological diseases etc) will be many new research subjects. In this thesis study, the measurements of ınternal air quality are made in different environments in Antalya. For the parameters of internal air quality temperature, relative humidity, carbon dioxide, radon, formaldehyde, toluene and dust particulate matter in different diameters are dealt. Experimental study lasts two years and the experimental measurement data of 12 months are acquired in total. In experimental measuremnets handheld measuring devices are used. Results of the measurements are analysed with a computer programme- SPSS- that is a statistical programme. Analysis results are compared with the proposed standards in different countries. Measurements are made in wintertime and it is observed that the amount of carbon dioxide of indoor increases depending upon the number of person. The correlation between the parameters of inside and outside air is searched in this study. It is also determined that the amount of radon, toluene and formaldehyde, the parameters of indoor air quality taken in this study is so below the Standard values. Finally it is made suggestions for enhancing the parameters of internal air quality evaluated depending upon the measurement results.