Kabakulak geçirmemiş ve aşılanmamış sağlık personelinde kabakulak IgG seroprevalansı
Mumps IgG seroprevalence in noninfected and nonvaccined health care workers
- Tez No: 315475
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN KARSLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kabakulak hastalığı, etkeni Rubulavirüs olan akut gidişli ve bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. Genellikle okul çağındaki çocuklarda görülmesine rağmen, aşılanmayan veya hastalığı geçirmeyen kişilerde ileri yaşlarda da görülebilir. Virüsün ileri yaşlardaki enfeksiyonu ağır komplikasyonlara yol açabilmektedir. Özellikle erkeklerde testisleri tutup orşit yapması, sterilite oluşturması açısından çekinilen bir komplikasyondur. Kabakulak geçirmemiş ve aşılanmamış sağlık personeli bulundukları ortam nedeniyle yüksek risk altındadırlar.Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görevli, Kabakulak geçirmediğini ve aşılanmadığını bildiren 76 sağlık personelinin serum örneklerinde ELFA yöntemi ile kabakulak IgG antikoru araştırılmıştır. Serumlar Merkez ELISA laboratuarında Mumps IgG (VIDAS MPG, Biomerieux, France) kiti ile çalışılmıştır. Kabakulak IgG seropozitifliği kadınlarda %93.11, erkeklerde %93.62 idi. Kabakulak IgG seronegatifliği kadınlarda %6.89, erkeklerde %6.38 idi. Seronegatiflik en fazla kadınlarda 26-30 yaş grubunda, erkeklerde ise 31-35 yaş grubunda görülmüştür. Yine kabakulak IgG seronegatifliği yardımcı sağlık personeli (YSP) meslek grubunda en fazladır. Seronegatif olduğu tespit edilen sağlık personelleri bilgilendirildi ve aşılanmaları için gerekli önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
Mumps is a acute trending viral infection whose infectious agents is Rubulavirüs. although usually seen in children of school age, the disease may also occur in unvaccinated or uninfected adults. Infection of the virus may cause serious complications in older age. Especially occurance of orchitis which keeps testis in men is undesired complication because of causing sterility. Uninfected and unvaccinated health care workers (HCW) are at high risk because of their workplace conditions.In this study, mumps IgG antibody using ELFA method in serum samples of 76 health care workers (HCW) who stated that they were uninfected and unvaccinated was examined. Serums were analysed in Central ELISA laboratory with Mumps IgG (MPG VIDAS, Biomerieux, France) kit. Mumps IgG seropositivity was found 93.11% in women and 93.62% in men. Mumps IgG seronegativity in women was 6.89% and in men 6.38%. Seronegativity was the highest at women in 26-30 age group and at men in 31-35 age group. Also mumps IgG seronegativity was found higher in medical assistant group. Health care providers who are seronegative were informed about mumps disease and recommendations were made for vaccination.