Yaz spor okulları futbol programına katılan çocukların vücut kompozisyonu ve biyomotorik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of body composition and biomotoric features of children who participated in soccer program of summer sport schools
  1. Tez No: 315474
  2. Yazar: BURAK İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma; Gaziantep ilinde 8?13 yaş grubu yaz futbol okullarına katılan erkek futbolcular üzerinde uygulandı. Çalışmanın amacı, haftada 3 gün olmak üzere toplam 8 hafta süren futbol programına katılan deneklerin vücut kompozisyonu ve biyomotorik özelliklerinin incelenmesidir. Denek grubuna uygulanan çalışmada, 125 futbolcudan tesadüfi yöntemle ve gönüllü olarak 50 kişi seçildi. Denek grubunun ilk ölçümü 8 hafta süre ile yapılan futbol antrenmanlarından bir hafta önce, son ölçümü ise 8 haftalık antrenman programı bittikten bir hafta sonra yapıldı. Elde edilen veriler SPSS for Windows 16.0 paket programında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study was applied on male soccer players who participated in summer sport schools and who is age group 8 - 13 in Gaziantep. Aim of this study investigate body composition and biomotoric features of subjects who participated in soccer program that continuing to 8 week and 3 day per week. 50 subjects were selected randomly and voluntary in 125 soccer players. First measurement was applied 1 week ago from training and last measurement was applied 1 week after training. The obtained datas were analyzed by SPSS for Windows 16.0.