İnsan fetüslerinde nervus medıanus'un ön koldaki motor dallanması
The motor branching of the median nerve in forearm in human fetuses
  1. Tez No: 315477
  2. Yazar: BEGÜMHAN ALİOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ön kolun ön kompartmanında bulunan kasların çoğunu n. medianus inerve eder. N. medianus hasarına bağlı patolojilerin tedavisinde cerrahi, elektrik stimülasyonu, botulinum toksini enjeksiyonu gibi yöntemler uygulanmaktadır. Bu işlemlerin özellikle kasın motor sinir giriş noktalarına yapılması, tedavinin başarısını artırmaktadır. Bu çalışma, n. medianus'un ön kol kaslarına inervasyon paterninin belirlenmesi ve motor sinir giriş noktalarının ön koldaki lokalizasyonlarının saptanması amacıyla yapıldı. 6 insan fetüsüne ait (4 kız, 2 erkek) 12 ön kol diseke edildi. Ön kollar horizontal çizgilerle eşit bir şekilde proksimal, intermedial ve distal bölümlere, median bir çizgi ile medial ve lateral bölümlere ayrıldı. Ön kolda n. medianus'un inerve ettiği kaslar morfolojik olarak tanımlandı. N. medianus ile kaslar arasındaki ilişkiler incelendi. Kaslara giden sinir dallarının dallanma paternleri saptandı. N. medianus'un MPT, MFCR, MFDS, MFPoL, MFDP ve MPQ'ya verdiği dallanma paternleri sırasıyla 7, 3, 4, 3, 2 ve 1 olarak belirlendi. N. medianus'un, ön kolun ön kompartman kaslarına giden dallarının motor sinir giriş noktalarının %41.1'i proksimal-medial bölümde, % 30.1'i intermedial-lateral bölümde, %18.3'ü intermedial-medial bölümde, % 8.0'i distal-lateral bölümde, % 1.4'ü distal-medial bölümde, % 0.7'si proksimal-lateral bölümde saptandı. Sonuç olarak, ön kolda bulunan kasların sinir dağılımlarının ayrıntılı bir şekilde bilinmesi, bu bölgede uygulanan cerrahi işlemlerin ya da elektroterapi uygulamaları, botulinum toksin enjeksiyonu gibi tedavi yöntemlerinin başarısını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Median nerve innervates the most of the forearm muscles of the anterior compartment. Surgical procedure, electrical stimulation, injection of botulinum toxin are carried out in the treatment of median nerve injury. The application of these methods especially on the motor entry point of these muscles increases the success of the treatment. The present study is aimed to determine the innervation pattern of the median nerve to the forearm muscles and the locations of the motor nerve entry points in forearm. Twelve forearms of 6 human fetuses (4 female, 2 male) are dissected. Forearms are divided into proximal, intermedial and distal parts equally by horizontal lines and lateral-medial parts by a median line. The muscles that innervated by median nerve are morphologically identified. The relationships between these muscles and the median nerve are examined. The branching pattern of the median nerve to the muscles are determined. The branching pattern of the median nerve to MPT, MFCR, MFDS, MFPoL, MFDS and MPQ are established, and the types of branching patterns for these muscles are 7, 3, 4, 3, 2 and 1 respectively. The motor nerve entry points to the anterior compartment muscles of forearm are determined according to proximal-lateral, proximal-medial, intermedial-lateral, intermedial-medial, distal-lateral and distal?medial parts, and the percentages are 41.1%, 38.9%, 30.1% , 18.3%, 1.4% and 0.7% respectively. As a result, detailed anatomical knowledge about the innervation of the forearm muscles increases the success of the surgery techniques on this region or treatment tecniques like electrotherapy and botulinum toxin injection.