Diyaliz hastalarında progresif gevşeme egzersizlerin ağrı, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of progressive relaxation exercises on pain, fatigue and quality of life in dialysis patient
  1. Tez No: 315478
  2. Yazar: EMİNE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hemodiyaliz tedavisi alan hastalar yorgunluk ve ağrı gibi birçok olumsuz semptomu bir arada yasayabilirler. Bu semptomlar kontrol altına alınmadığında hastanın günlük yaşamının tüm alanlarını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden biri olan progresif gevşeme egzersizlerinin bu semptomların yönetiminde olumlu etkisi olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle araştırma hemodiyaliz hastalarına uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin (PGE) yorgunluk, ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi ve Adıyaman Devlet Hastanesi Hemodiyaliz Ünitelerinde tedavi gören, araştırmanın sınırlılıklarına uyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 48 müdahale ve 48 kontrol grubu ile deneysel olarak yapıldı. Veri toplamada araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo ? demografik değişkenler ve hastalık ile ilgili soruları içeren anket formu, Piper Yorgunluk Ölçeği, ağrının şiddetinin ölçüldüğü Görsel Eşdeğerlik Skalası ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Patients receiving hemodialysis treatment may experience several symptoms at the same time, such as fatigue and pain. When these symptoms are not controlled, they may affect all life areas and quality of life of the patient negatively. Progressive relaxation exercises, one of the complementary treatment methods, have been reported to have positive effect on the control of these symptoms. Thus, in order to examine the effect of progressive relaxation exercises (PRE) on pain, fatigue and quality of life in hemodialysis patients, an experimental study was conducted with 48 intervention and 48 control patients who were receiving treatment in the Hemodialysis Units of Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek State Hospital and Adıyaman State Hospital, who fulfilled the requirements of the research and who volunteered to participate in the study. Data were collected by a questionnaire prepared by the researcher, which included questions about socio-demographic variables and the disease; Piper Fatigue Scale; Visual Analog Scale which measures pain severity; and SF-36 Quality of Life Scale.