Hematolojik malignitesi olan hastalarda varisella zoster enfeksiyonunun sıklığı ve risk faktörlerinin araştırılması
Evaluation of the prevalence and risk factors of varicella zoster infection in patients with hematologic malignancies
  1. Tez No: 315485
  2. Yazar: GÜLSÜM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞEN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Herpes virüs ailesinin bir üyesi olan Varisella zoster virüsü (VZV), suçiçeği ve zona zoster olmak üzere iki farklı klinik tabloya neden olur. Suçiçeği, sıklıkla virüse karşı duyarlı çocuklarda etkenle karşılaşma sonucu ortaya çıkan primer bir infeksiyondur. VZV primer infeksiyonundan sonra arka sinir kök hücrelerinde latent olarak yerleşir. Zona ise VZV primer infeksiyonunun tekrarlaması sonucu sıklıkla yaşlılarda görülen, duyu sinirlerinin dağıldığı bölgede lokalize veziküler döküntü ile ortaya çıkan şiddetli ağrılı bir hastalıktır. Her iki infeksiyon da immün sistemi sağlam olan kişilerde ve genç insanlarda ılımlı seyrederken, immün yetmezliği olan kişilerde ağır klinik tabloya sebep olurlar. Günümüzde organ nakli ve kortikosteroid kullanımı gibi immün baskılanmaya neden olan klinik uygulamaların artmasıyla birlikte, VZV infeksiyonları da klinikte önemli hale gelmiştir. Bu çalışma, Temmuz-Aralık 2011 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde yapıldı. Hematoloji kliniğinde yatarak tedavi gören, çeşitli hematolojik maligniteleri olan ve immünsüpresif tedavi alan 56 erişkin hasta VZV infeksiyonu yönünden incelendi. Kontrol grubu olarak hastanedeki kan bankasına başvuran gönüllü donörlerden 56 erişkin seçildi. VZV IgG antikorun tespitinde ELFA yöntemi kullanıldı. VZV IgG hematoloji malignitesi olan hastaların %92.9'unda (52/56), kontrol grubundakilerin ise %71.4 (40/56) pozitif olarak bulundu. Hasta ve kontrol grupları karşılaştırıldığında, VZV IgG'nin hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek olduğu görüldü (p=0.003). Bu sonuçlara göre, hematolojik malignitesi olan hastaların VZV infeksiyonu yönünden araştırılarak, gerekli durumlarda tedavi almaları olası komplikasyonlardan korunmaları açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Varicella zoster virus (VZV) is a member of the Herpesvirideae family, which causes two different clinical pictures such as chicken pox and herpes zoster. Chicken pox often occurs as a primary infection in susceptible children after exposure to the viral agent. After the primary infection, VZV remains latent in dorsal root ganglia. Herpes zoster is a severely painful disease with vesicular rash localized along sensory nerves which usually occurs in elderly as the recurrence of the primary VZV infection. Both of these infections present moderately in those with intact immune system and in young people, but they cause severe clinical disease in immunedeficient patients. Due to the increase in immunosuppressive clinical applications such as organ transplantation and corticosteroid use, VZV infections became more important in clinical practice. This study was performed between July and December 2011 at Gaziantep University Şahinbey Research Hospital. Fifty-six adult patients who were hospitalized and receiving immunosuppressive therapy due to various hematologic malignancies at the Hematology clinic were investigated for VZV infection. Fifty-six volunteer donors admitted to the same hospital?s Blood Bank were selected as the control group. VZV IgG antibody was investigated by ELFA method. VZV IgG was detected in 92.9% (52/56) of patients with hematologic malignancies and in 71.4% (40/56) of individuals within the control group. When patient and control groups were compared, VZV IgG antibody was found statistically significantly higher in the patient group than the control group (p=0.003). According to these results, it is important that patients with hematologic malignancies should be investigated for VZV infection and in necessary conditions they should be given therapy for the prevention of possible complications.