Akciğer iskemi-reperfüzyon sonrası, Bmp-2, Bcl-Xl, Smad1, Caspase-3, TGF, b-FGF ve PDGFR gen ifadelerinin değerlendirilmesi
The assessment of gene expression of Bmp-2, Bcl-Xl, Smad1, Caspase-3, TGF, b-FGF and PDGFR after lung ischemia-reperfusion
  1. Tez No: 315488
  2. Yazar: HASAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENİZ DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Genetik, Physiology, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İskemi, arteryel ya da venöz kan akımı azalmasına bağlı olarak, organ ve dokunun yetersiz perfüzyonu sonucu bu doku veya organların oksijenden yoksun kalması şeklinde tanımlanmaktadır. İskemik dokunun reperfüzyonu, dokuda paradoksal olarak iskemi ile oluşan hasara göre, çok daha ciddi bir hasara yol açar. İskemi ve sonrasında hem hücrenin rejenerasyonu, hem de toksik metabolitlerin temizlenmesi için gereken yeniden kan akımı sonucu oluşan hücre ölümünde birçok mekanizma rol oynamaktadır. İskemi/Reperfüzyon ile indüklenen akciğer hasarı akciğer tranplantasyonunda sık karşılaşılan bir durumdur. Apoptozis (programlanmış hücre ölümü), hücre intiharı olarak da bilinen fizyolojik bir olaydır. Embriyolojik gelişim ve erişkin dokunun yaşamının sürdürülmesinde anahtar rol oynar.Çalışmamızda, akciğerde oluşturulan iskemi/reperfüzyon (İ/R) modeli sonrası, akciğer dokularındaki moleküler değişiklikler için SMAD-1, Bmp-2, Bcl-XL, b-FGF, Caspase-3, TGF, PDGFR genlerinin gen seviyelerine bakıldı. Bunun için, toplam 40 Wistar albino sıçan eşit olarak 4 gruba ayrıldı. Grup I= Kontrol grubu, Grup II = 60 dakika iskemi + 0 saat reperfüzyon, Grup III= 60 dakika iskemi + 2 saat reperfüzyon, Grup IV= 60 dakika iskemi + 4 saat reperfüzyon grupları olarak belirlendi. RNA izolasyonu, cDNA sentezi ve RT-PCR (Revers Transkriptaz-PCR) yapıldı.
Özet (Çeviri)
Because inadequte perfusion of body part and tissue due to ischemia arterial or reduction of venous blood flood, it is defined that the body part and tissue mentioned are empty of oxygen. Reperfusion of ischemiac tissue causes a crucially damage in comparison of damage happened with ischemia paradoxically in the tissue. Many mechanism play an important role in the death of cell that caused by both regeneration of cell and a new blood flood which is required to be cleaned up toxic metabolite after ischemia. Ischemia/Reperfusion-induced lung injury is a common situation occurring in lung transplantation. Apoptosis (programmed cell death) also known as suicide of cells is physiological event. It is playing a key role in embriyonic development and maintenence of adult tissues.In our study, levels of the genes of SMAD-1, Bmp-2, Bcl-XL, b-FGF, Caspase-3, TGF, PDGFR have been researched for lung tissues which were after the model ischemia/reperfusion (I/R) that created in lung. For that, 40 wistar albino rats were divided equally. Group I= Control group, Group II= İschemia for 60 minutes + reperfusion for 0 hour, Group III= İschemia for 60 minutes + reperfusion for 2 hours, Group IV= İschemia for 60 minutes + reperfusion for 4 hours determined as groups. RNA isolation, cDNA synthesis and RT-PCR (Reverse transcription polymerase chain reaction) were made.