Loğusaların doğum sonrası dönemdeki sağlıkla ilgili davranışlarının ve öz bakım özelliklerinin incelenmesi
Investigating the maternities? behaviour about health and self-care strengths after birth
  1. Tez No: 315487
  2. Yazar: HATİCE GÜL AKBABA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA SOHBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma 01 Ocak- 01Nisan tarihleri arasında Kahramanmaraş kadın doğum ve çocuk hastanesi doğum kliniği, sezaryen servisi-yeni doğan yoğun bakım ünitesinde bulunan 600 lohusanın bilgi düzeyini, sağlık davranışlarını ve öz bakım gücünü belirlemek amacıyla yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS istatistik paket proğramı kullanılmıştır.Lohusaların %31,8'i 19-24 yaş arasında; %91 ev hanımı; %49,8'i SGK'lı, %73,2'si çekirdek aileye sahip; %71,7'si 1-3 gebelik geçirmiş; %33,5'i 2 doğum yapmıştır. Loğusaların,%69,5 gebelikte sağlık sorunu olmadığını, %16,7'si kronik hastalığı olduğunu, %77,5'i kontrollere gittiğini; %14,8'i ebe/hemşireden bilgi aldığını söylemiş, %53,5'i sezaryen doğum yapmıştır.Doğum sonu %32'si 15-30 gün sonra akıntısının temiz, berrak ve kokusuz olduğunu söylemiştir. Lohusaların %50,2'si 8.günden sonra %51,8 ayakta, %45,8'i haftada 1 banyo yaptığını, %70,7'si arkadan öne taharetlendiğini belirtmiştir.Lohusaların %43,8'i bebeklerini yarım-1 saat içinde emzirdiğini; %18,5'i emzirme sorunu olduğunu; %46,9'u emdiği kadar emzireceğini; %16'sı anne sütünü artırmak için uygulama yaptığını; beslenmesinde %25,6'sı şekerli gıdaları artırıp %20,7'si acı, ekşi gıdayı azaltacağını söylemiş, %27,2'si aşıları bildiğini. Doğum sonu %21,8'i kontrole gideceğini; %65,3'ü 40 günden sonra cinsel ilişkiye gireceğini %31'i 40 günden sonra gebelikten korunmaya başlayacağını söylemiştir.Doğum sonu %6,8'i barsak sorunları yaşadığını, %21,6'sı eğilip-doğrulmakta zorlandığını; %55,7'si sosyal hayatının etkilendiğini; %23,3'ü korku, kaygı ve endişe duyduğunu %67,7'si uyku süresinin azaldığını; %89,7'si egzersiz yapmadığını %72,8'i Doğum sonu ilaç kullandığını, %26.5'i bilgi destek ihtiyacı olduğunu; %15,8'i aile planlaması konusunda bilgi almak istediğini belirtmiştir.Öz bakım puanı ile lohusaların emzirme zamanı, gebelikte kontrol gitme, sıvı gıda tüketimi, aşıları bilme, doğum sonu zorlandığı aktivite, sağlık sorunu yaşama, doğum sonu bilgi alma, sezaryen olma, banyo pozisyonu, taharetlenme arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler; Doğum sonu dönem, Sağlık davranışı, Öz bakım gücü
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the level of knowledge,health behavior and self-care strengths of 600 maternities at Kahramanmaraş Gynaecology caesarean section newborn intensive care unit during 1 january-1 april. SPSS statistics program was used in analyzing data.31,8% of maternities are 19- 24 years; 91% of them are housewifes, 49,8 %have social security 73,2% have small family 71,7 have 1-3 pregnancy 33,5% have given birth two times. 69,5% of maternities said that they have no health problem during pregnancy , 16,7% said they have chronic illness 77,5% of them said they went to check up and 14,8% said that they got information from nurses. 53,5% of maternities gave birth by caesarean.After birth 32% of maternities said that they have clear and odorless flux after 15-30 days later.43,8% of maternities siad they brestfeeded their babies in 30münutes-1 hour 18,5 have brestfeeding problems 46,9% have brestfeed depending on baby and 16% try to increase brestmilk.In nutrition 25,6% have increased food including sugar, 20,7% have decrease bitter,sour food. 27,2% said they know vaccines 21,8% said that they will go to chek up 65,3% said they will have sexual intercourse after 40 days 31% said that they will start protecting against pregnancy after forty days.After birth 6,8% them have indicated that they have intestinal problems, 21,6 have difficulties in bending and straightening up , 55,7% is affected in social life, 23,3% have fears and anxious , 67,7% have limited sleep time 89,7% have no chance of exercise 72,8% have used drug after birth and 15,8% have wanted to get information about planned parenthood.Is was determined a significant correlation among self-care points, maternities? brestfeeding time ,checking up in pregnancy, liquid food consume, knowing vaccines, activities that are difficult after birth, health problems, getting information after birth, caesarean, bath position and tiolet.Key words : Postnatal Period, Health Behavior, Self-Care Strenght