PPP1R16A geni ve papiller tiroid karsinom arasındak ilişkinin araştırılması
Investigation of the association between the PPP1R16A gene and papillary thyroid carcinoma
- Tez No: 315491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YUSUF ZİYA İĞCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tiroid kanserleri, tüm insan kanser tiplerinin yaklaşık olarak % 1'ini oluşturmaktadır. Foliküler hücrelerden köken alan, tiroid kanserinin farklılaşmış tipi olan papiller tiroid karsinom, tiroid kanserinin en yaygın histolojik tipidir ve tüm tiroid malignitelerinin yaklaşık olarak %85'ini temsil etmektedir. PPP1R16A geni, serin/treonin fosfataz-1 proteininin alt ünitelerinden birini kodlamaktadır. Protein fosfataz 1'in glikojen metabolizmasının kontrolü, kas kasılmasındaki sinirsel etkinlikler, RNA'nın düzenlenmesi, hücre döngüsü, programlı hücre ölümü, protein sentezi ve kanal ile membran almaçlarının düzenlenmesinde görev aldığı bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda, PPP1R16A geni ve papiller tiroid karsinom arasında bir ilişki olduğu ve bu genin ifadelenmesinin papiller tiroid karsinomda düştüğü gösterilmiştir. Bu çalışmada, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim dalında incelenmiş ve papiller tiroid karsinom tanısı konmuş 17 hastadan alınan tümör ve normal doku örnekleri çalışılmıştır. Tiroid kanserinin papiller tiroid karsinom alt tipi ile ilişkilendirilen PPP1R16A geninin ekzonları ve 5' yukarı bölgesinde bulunan yaklaşık 3000 baz çiftlik bir kısmı polimeraz zincir reaksiyonu ile çoğaltılmış ve farklılıkları ortaya koymak amacıyla, SSCP (tek zincir konformasyon polimorfizmi) yöntemi ve DNA dizin analizi yapılmıştır. Çalışılan bu örneklerin 16'sında taranan bölgelerde ait herhangi farklılığa rastlanmaz iken, 1 tanesinin 5'upsteram bölgesinde 111830432 SNP referans numaralı C nükleotidinin G nükleotidine dönüştüğü saptanmıştır. İlerde farklı tekniklerle yapılması planlanan çalışmalarda, papiller tiroid kanseri ve PPP1R16A geni arasındaki ilişkinin daha iyi ortaya konulacağı, hastalığın tanı ve tedavisine farklı bir bakış açısı kazandıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Thyroid malignancies are approximately 1 % of all types of human malignancies. Papillary thyroid carcinoma that derives from follicular cells and a differentiated type of thyroid cancer is the most common of thyroid cancer and it represents 85% of all thyroid malignancies. The gene PPP1R16A encodes one of subunits of protein serine/threonine phosphatase. It is known that protein phosphatase 1 plays an important role for control of glycogen metabolism, muscle contraction, cell progression, neuronal activities, splicing of RNA, mitosis, cell division, apoptosis, protein synthesis and regulation of membrane receptors and channels. Previous studies determined that, there is a relationship between PPP1R16A gene and papillary thyroid carcinoma that the expression of this gene is reduced in papillary thyroid carcinoma. In this study, tumour and normal tissues from 17 individuals who are examined and diagnosed as papillary thyroid carcinoma at the Pathology Department Faculty of Medicine in Gaziantep University were studied. The exons and approximately a 3000 bp on 5? upstream of the gene were screened in order to delineate the association of this gene segment to papillary thyroid carcinoma. To reveal the differences between tumour and normal tissues, Polymerase Chain Reaction, SSCP (Single-strand conformation polymorphism) method and then DNA sequence analysis of 17 individuals were carried out. The nucleotide screening of 16 individuals revealed that only one had the tranformation of C nucleotide into G nucleotide which has the SNP reference number of 111830432. By the help of the studies planned for the future we aim to put forth the relationship between papillary thyroid cancer and PPP1R16A gene and we believe will gain a different perspective for diagnosis and treatment of this disease.