Yardımcı üreme tekniklerinin neonatal mortalite ve morbidite üzerine etkisi
Effect of assisted reproductive technologies on neonatal mortality and morbidity
- Tez No: 315504
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZETÇalışmamızda 2005-2012 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yardımcı üreme tekniği ile gerçekleşen 358 bebek, kontrol grubu olarak da YÜT kullanılmadan spontan olarak gerçekleşen 284 bebek neonatal mortalite ve morbidite açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca çoğul gebelikler ve tekil gebelikler de kendi arasında karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda YÜT kullanılarak meydana gelen bebeklerdeki neonatal morbidite kontrol grubu olan spontan gebelikler sonucu meydana gelen bebeklere göre anlamlı şekilde yüksek çıkmıştır. Morbiditenin daha yüksek olduğu alanlar solunum sistemi problemleri, gastrointestinal problemler ve sepsis olarak saptanmıştır. Neonatal mortalite oranı kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmamıştır (YÜT grubunda %1,02 spontan grupta %3,60). Toplam konjenital anomali oranı kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmamakla birlikte alt grup analizinde ürogenital ve gastrointestinal sistem anomalilerinin YÜT grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulunduğu görülmüştür. Çalışmamızda prenatal/antenatal morbidite oranları da YÜT grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur.Sonuç olarak hem prenatal hem de neonatal dönemde YÜT gebelikleri ve bu gebeliklerden olan bebekler biraz daha problemli, daha çok hastaneye yatırılarak izlenmek zorunda kalınan ve hastane yatış süreleri daha uzun olan gebelikler ve bebekler olarak olarak karşımıza çıkmıştır.Yardımcı üreme tekniği grubundaki morbiditenin daha yüksek oluşu YÜT grubundaki çoğul gebelik oranının (YÜT %66,48 Spontan %13,83) ve buna bağlı olarak prematürite (YÜT %56,1 Spontan %25,3) ve DDA (YÜT %45,2 Spontan %34,5) oranlarının yüksek oluşuna bağlanmıştır. Literatürde yapılan çalışmaların da büyük çoğunluğunda YÜT gebeliklerinin neonatal mortalite ve morbiditesi spontan gebelik grubuna göre yüksek bulunmuştur. Bu çalışmaların bir kısmında YÜT kullanılarak meydana gelen tekil bebeklerin neonatal mortalite ve morbiditesinin de spontan gebeliklerle göre fazla olduğu bildirilmişse de yayınların daha büyük bir kısmında YÜT gebeliklerinin neonatal mortalite ve morbiditesinin yüksek oluşu çoğul gebeliklerin fazla oluşuna bağlanmıştır. Anne ve babanın ileri yaşı, infertiliteyle paralel kromozomal problemleri, YÜT yöntemleri sırasında yapılan işlemlerinin embriyoya olası zararları, hangi yöntemin daha güvenilir olduğu (ICSI-IVF) konularındaki tartışmalar devam etmekle birlikte tek embriyo transferinin (single embriyo transfer=SET) yaygınlaştığı merkezlerden yapılan son yayınlarda mortalite ve morbidite oranı çok daha düşük bildirilmektedir. Biz de çoğul gebelik sayısında azalma sağlanması durumunda YÜT gebeliklerindeki morbiditenin azalacağını düşünmekteyiz.Her iki gruptaki tekil gebelikleri karşılaştıran geniş serili çalışmaların sayısının artmasının neonatal mortalite ve morbidite hakkında daha fazla fikir vereceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARYNeonatal morbidity and mortality of 358 infants born by using assisted reproductive technology as study group and 284 naturally conceived infants as control group in Gazi Üniversity Faculty Of Medicine Hospital between 2005-2012 were analyzed retrospectively and compared each other. Multiple births and singleton births were also analyzed and compared each other. Neonatal morbidity in infants born by using assisted reproductive technology was found higher compared to control group significantly. Respiratory system problems, Gastrointestinal system problems and neonatal sepsis were found as major causes of morbidity in study group. Surprisingly neonatal mortality was not found higher than control group (study group 1,02% control group 3,60%) No significant difference was found in incidence of total congenital malformations in both group.İn subgroup analyzis urogenital and gastrointestinal system malformatıon incidence were found higher in study group.Prenatal morbidity was found higher in study group.We concluded that pregnancies and newborns conceived by assisted reproductive technology has much more problems than naturally conceived pregnancies in both prenatal and neotal period.These pregnancies were also more frequently hospitalized with longer time of hospitalization in prenatal and neonatal period. The main causes of higher morbidity in study group were higher incidence of multiple pregnancies (66,48 %in study group 13,83% in control group), prematürity (56,1% in study group 25,3% in control group) and low birth weight (45,2% in study group 34,5% in control group).İn spite of fewer reports noted that the morbidity of singleton infants born following assisted reproductive technology (ART) treatment were also higher than naturally conceived singletons, most of the authors concluded that major cause of high perinatal morbidity in infants born following assisted reproductive technology (ART) treatment were high frequency of multiple gestation in most of the published clinical trials and reviews. Older age of the parents, underlying chromosomal abnormalities, probaple damage due to manipulation of embriyo during assisted reproductive technology, and safety of different techniques are all contreversial issues. Last clinical trials published by the centers that used single embriyo transfer (SET) reported lower incidence of neonatal mortality and morbidity. We concluded that lowering the rate of multiple pregnancies following assisted reproductive technology treatment will decrease the neonatal mortality and morbidity. Larger series of clinical trials comparing the singleton infants of two groups will give us more knowledge about neoanatal mortality and morbidity.