Şekil kontrollü nanbo3 ve srtio3 elektroseramik tozlarının ergimiş tuz yöntemiyle üretilmesi
Synthesis of morphology controlled nanbo3 and srtio3 electroceramic powders via molten salt method
  1. Tez No: 315523
  2. Yazar: ABDÜLKADİR MURAT AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SUVACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde zehirli kurşun oksit içeren piezoelektrik seramiklerin yerini kurşunsuz, insan ve çevre sağlığına dost seramik malzemelerin alması için dünyanın önemli araştırma laboratuarlarındaki çalışmalar hızla devam etmektedir. Bu çalışmalarda kurşunsuz niobat (KNN vb.) ve titanatların (SrTiO3, BaTiO3, Na0.5Bi0.5TiO3 vb.) kristalografik olarak yönlendirilmeleri ile kurşunlu sistemlere muadil elektriksel performansların elde edildiği tespit edilmiştir. Kristalografik yönlenme için ?yönlendirilmiş çekirdekle kontrollü tane büyümesi ? TGG? metodu uygulanmaktadır. Bu metotta yönlenmeyi sağlayan temel bileşen anizometrik seramik tozlardır(çekirdekler). Kurşunsuz, yüksek performanslı yönlenmiş, niobat ve titanat esaslı piezoelektrik seramiklerin üretiminde plaka şekilli NaNbO3 ve SrTiO3 tozların sıklıkla kullanıldıkları bilinmektedir. Bu çalışmada, plaka şekilli NaNbO3 ve SrTiO3 tozların oluşum şartları termodinamik ve kinetik bakış açıları ile belirlenerek, literatürdeki bilimsel anlayış eksikliği giderilmeye çalışılmıştır. Ayrıca plaka şekilli NaNbO3 ve SrTiO3 tozların üretilmesinde yeni yaklaşımlar da ortaya konmuştur. Çalışmada gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar bu tozların endüstriye kazanılmasını ve istenen kimyasal ve fiziksel özelliklerde tekrarlı olarak üretilmelerini de sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today the scientific research in important research centers is going on for replacing the lead based piezoelectrics with the lead free, human and ecologically friendly ceramics. These studies show that crystallographically oriented (textured) niobates (KNN etc.) and titanates (SrTiO3, BaTiO3, Na0.5Bi0.5TiO3 etc.) are candidates for replacing the lead based ceramics. Templated grain growth-TGG method is used for texturing. In this method anisometric powders (templates) are crucial components for texturing ceramics. Plate like NaNbO3 and SrTiO3 powders are mostly used for producing textured, lead free and high performance niobate and titanate based piezoelectric ceramics. In this study formation mechanisms of plate like NaNbO3 and SrTiO3 powders were determined with the bases of thermodynamic and kinetic studies for improving the scientific studies in literature. Also novel methods were proved for synthesis of plate like NaNbO3 and SrTiO3 powders. These scientific studies provide to scale up processes of these templates for industrial productions with desired quality.