Hekzagonal bor nitrür ürün özelliklerine öğütmenin etkisi
The effect of milling on hexagonal boron nitride powder properties
- Tez No: 315524
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Hekzagonal bor nitrür (hBN) üretimi farklı metotlarla gerçekleştirilmekte, ancak üretim yöntemlerinden birçoğunda ince toz boyutunda ve yüksek kristaliniteye sahip toz eldesi mümkün olmamaktadır. Üretim sürecinde aglomerelerin dağıtılması öğütme işlemi ile gerçekleştirilmektedir. Bu tez çalışmasında aglomere haldeki ham Bor nitrürün (ham BN) bilyalı, atritör ve planatery değirmenler kullanılarak dağıtılmasının nihai ürüne (hBN) olan etkisi araştırılmıştır. Deney tasarım yöntemlerinden bir tanesi olan tam faktörlü tasarım yöntemi kullanılarak ham BN'ün öğütülmesinde etkin olan faktörler ve etkileşimleri bulunarak matematiksel ifadeler geliştirilmiştir. Partikül boyut, SEM ve XRD analizleri yapılarak öğütmenin hBN tozlarına olan etkisi araştırılmıştır. hBN uygulamalarında aranan farklı boyut ve aspekt oranına sahip toz üretiminin başlangıç öğütme koşullarına bağlı olduğu ve hekzagonal yapı bozulmadan toz üretiminin mümkün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hexagonal boron nitride (hBN) production is carried out by various methods, but most of the production methods of obtaining a fine powder size and powder with high crystallinity are not possible. Distribution of agglomeration is performed by various milling operation. In this thesis, the agglomerated form of raw BN were milling with ball mill, attritor mill and planetary mill in different conditions to examine how the particle size of raw BN was influenced by the variation of process parameters. Full Factorial Design method was used for determining the factors and interactions of raw BN milling process and derives some mathematical expressions. Particle size, SEM and XRD analysis were to evaluate the impact grinding powders of hBN. Powder production that have different size and aspect ratio expected in hBN applications depends on the initial milling conditions and it is found that possible to produce hBN powder without any deterioration.