Bir hava solumalı polimer elektrolit membranlı yakıt hücresinin membran elektrot bileşkesinin tasarımı ve en iyileştirilmesi
Design and optimization of membrane electrode assembly for an air breathing polymer electrolyte membrane fuel cell
  1. Tez No: 315530
  2. Yazar: GÖKHAN UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT AKYALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yakıt hücreleri bir elektrokimyasal reaksiyon vasıtasıyla yakıt (hidrojen ya da hidrojence zengin yakıt) ve oksijenden elektrik üreten cihazlardır. Yakıt hücresi türlerinden birisi olan Polimer Elektrolit Membranlı Yakıt Hücreleri (PEMYH), yüksek güç yoğunluğu ve enerji dönüşüm verimi, az yer kaplaması, hafiflik ve düşük çalışma sıcaklığı nedeniyle taşıtlarda ve taşınabilir cihazlarda tercih edilmektedir. Bir PEMYH, boyutun ve enerji yoğunluğunun önemli olduğu taşınabilir uygulamalar için uygundur. Taşınabilir cihazlarda kullanılan bataryalar gereken miktarda enerji sağlama yeteneklerinin sınırlarına ulaşacaklardır. Yakıt hücreleri, bataryalara göre yüksek enerji içerikleri nedeniyle bu gereksinimleri karşılayabilirler.Bu yüksek lisans tez çalışmasında, taşınabilir cihazlarda kullanılmak üzere bir hava solumalı PEMYH yapısal parametrelerinin en iyileştirilmesi amacıyla Taguchi deney tasarım yöntemi kullanılarak deneyler yürütülmüştür. Maksimum güç yoğunluğu elde edebilmek için en iyi performansı gösteren membran elektrot bileşkesi elde edilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fuel cells are devices that generates electricity from fuel (hydrogen or hydrogen-rich fuel) and oxygen via an electrochemical process. Polymer Electrolyte Membrane Fuel Cells (PEMFC) are chosen for mobile devices and vehicles because of its high power density, high energy conversion efficiency, having a small size and weight, and low operation temperatures. A PEMFC is suitable for portable applications where size and energy density are important. Batteries are being used portable devices are reaching limits in their ability to provide the required amount of energy. Fuel cells are capable of meeting these requirements because of the high energy-content.In this M Sc. thesis, to be used in portable devices, experiments were performed to optimize the structural parameters of an air breathing PEM fuel cell by using Taguchi experimental design method. To be obtained maximum power density, experiments aimed at membrane electrode assembly shows the best performance was realized.