Polipropilen esaslı tekstil malzemelerine kaplama yöntemiyle uygulanabilen güç tutuşur malzemeler geliştirilmesi
Development of flame retardant materials to be back-coated on polypropylene textiles
  1. Tez No: 315532
  2. Yazar: ELİF KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM ÜREYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Teknik tekstil ürünlerinde yaygın olarak kullanılmasına rağmen, polipropilen oldukça yanıcıdır. Bu tez çalışması kapsamında polipropilenin bu özelliği çevre dostu ve insan sağlığına zarar vermeyen malzemelerle azaltılmış ve güvenli seviyeye getirilmiştir. Bu çalışmada polipropilen malzemeye uygulanan fosfor esaslı malzemenin polimerin yanma mekanizması ve dayanımı üzerindeki etkileri incelenmiş ve bunun metal hidroksitler ve çinko borat ile birlikte oluşturduğu sinerjik etki belirlenmiştir. Tane boyutları düşürülen malzemelerle katkılandırılan polipropilenin ısıl davranışı TG analizleriyle, yanma dayanımı LOI ve UL-94 testleriyle belirlenmiştir. Malzemelerin karakterizasyonu için FTIR, XRD ve SEM analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak yanma mekanizmasının çeşitli aşamalarında etkinlik gösteren MPP ve TPP'nin MDH/ATH ve ZnB'yle birlikte kullanıldığında polipropilenin LOI değerini artırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Polypropylene; despite its widespread technical end uses in textile products, has high flammability. In this study the flammability of polypropylene was reduced and brought to acceptable, safe level by environment-friendly, non-toxic materials. The effect of phosphorus based flame retardant that was added to the polymer melt, on the combustion mechanism and flammability of the polymers was studied and its synergy with zinc borate and metal hydroxides was investigated. The thermal behavior and flame resistance of polypropylene doped by materials with reduced particle size were determined by TG analysis and LOI, UL-94 tests. The materials were characterized by FTIR and SEM analysis. MPP, MDH/ATH and ZnB which present different flame retardant activities in various steps of combustion mechanism were concluded to increase the LOI value and thus flame resistance of polypropylene.