Mikrogözenekli polipropilen ve silikon kaplı mikrogözenekli kapiler tüplerde gaz-gaz transferi ve modellenmesi
- Tez No: 4605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
SZEı IV Silikon kauçuğa ile kapiansış veya çıplak şekilde olan îsikrogSzenekli poiiprcpiisn kapiier tüplerin kullanımı ils inal e d i 1 rî i ş küçük ölçek- li bir gaz perasstörö özerin d s, perneatör performanslarını beilrleyi- ci catesnat iksel aodel tanısı vs bu sodelin deneysel testleri yapılmış tır. Tanını yapılan a o d e 1, kapiier tüp içi s k s e Jt s 1 basınç düşaeieri, radyaî ve eksene! rieforsasyon, gaz persssasyonları vs kompozisyon de ğişişlerini tsrs akısslı ve tıpa tipi akışiı bir ortanda incelemekte dir. Deneysel veriler 10 adet kapiier t Sp içeren 300-1000 ma boyla rındaki perseatS rler is yapılan deneysel çalışmalardan toplanmıştır. Kullanılan kapiier iç çapları 0.200 ıs ıs, dış çapları 0.250 x h ' d İ r. Si likon ile kaplasa 100 fi civarında gerçekleşmiştir. Perssatör. saf haldeki S, 0_ vs CG_ gazları ile N_-Ö“ vs N”-CG" gaz karışımları ile test edilmiştir. Testlerden side edilen veriler içten bası nçian sır 1 1 ? as ı ş kapiier toplar için geniş bir basınç ve akış hızı aralığını kap samaktadır.
Özet (Çeviri)
S3KKAS* A a o d e 1 describing the per foraance of a ssall-scale capillary gas perraeator has been developed ana confirmed experimentally. The capillary hello »-fibers used for the construction of the gas perseator, ars sade fren isicrcporous poiy-propyiene. In addition, thss® hollow- fibers are used by coating with silicone rubber, k plazsa poiiaerization coating technique is used to coat the cappiiary tubes. The ssodei incorporates axial pressure loss within the capillaries, radial and axial capillary deformation, permeability of gases, and composition changes daring operation in the countsrearrent plug-fiov a o d e - Experiaentsl data «ere obtained using perseators composed of 13 cappiiary tubes (0.200 n:is 1.0. and 0,250 aıa S.D.). îhe silicone coating thickness Is realized about 100 I. ?sre nitrogen, oxygen and carbon dioxide were used in experimentally establishing the pressure loss relationships. Mixtures of S“- C”and S-- CC_ «ere employed in the gas separation studies. The data cover internal pressisrization of the capillaries over a xide range of flow conditions.