Column fractionation of stereoregular poly (propylene oxide) and cloud point measurements of the fractions in dilute ıso-oc-tane solutions
  1. Tez No: 2673
  2. Yazar: KHALED HARTANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ALYÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET STEREOREGÜLER POLİ (PROPİLEN OKSİT)' İN KOLON FRAKSİYONLANDIRMASI VE FRAKSİYONLARIN SEYRELTİK İZO-OKTAN ÇÖZELTİLERİNDEKİ BULANMA SICAKLIKLARININ ÖLÇÜMÜ Ihaled HARTANI Master Tezi, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Kemal Alyürük Aralık 1987, 70 sahife Bölümümüzde, önceden yapılan çalışmalarda Poli (Propilen oksit) seyreltik izo-oktan çözeltilerinden ard-arda yapılan termal çöktürmeler ile, stereoregülerite temeline göre fraksiyon landırılmıştı. Ancak önceki çalışmalarda, çok seyreltik çözeltiler kullanma zorunluluğu nedeni ile yetersiz miktarlarda fraksiyonlar elde edilebiliyordu. Sunulan bu çalışmada yeni bir kolon fraksiyonlandırma yöntemi tasarlanıp, stereoregüler poli. (propilen oksit) örneklerine uygulandı. Bu yeni yöntem ile poli (propilen oksit)' in, stereoregülejite yönünden biribirinden farklı, yeterli miktarlarda fraksiyonlara ayrılabileceği gözlendi. Öte yandan stereoregüler it esi çok düşük olan örneklerin, kolondaki çözücü kalış sürelerinin değişimi ile molekül ağırlığı temeline göre f raksiyonlandırılabileceği bulundu. -v-Bu calxsmada elde edilen örnek fraksiyonlar erime noktası (T“), intrinsik viskozite ve bulanma sıcaklığı (T ) ölçümleri ile karakterize edildi, Franksiyonlannın bulanıklık sıcaklıkları, seyreltik izo-oktan çözeltilerinde, polimerin değişik hacım fraksiyonları (^ -) için ölçüldü. Elde edilen l/T değerleri -İn. $« değerlerine' karşı grafiğe geçirilerek linear regrasyon katsayısı 0.97 den yüksek olan doğrular elde edildi. Bu doğruların l/T eksenini kesim noktalarından, T değerlerini 6°K sınırı içinde saptamanın olası olduğu gözlendi. Stereoregüler polimerlerin seyreltik çözeltileri ile ilgili kuramlara dayanarak bu çözeltilerin bulanma sıcaklıklarının, seyreltik çözeltilerdeki polimerin erime noktası (T5'”) ile eşdeğer olduğu savunuldu. Anahtar Kelimeler : Kolon fraksiyonlandırılması, Bulanıklıfcnoktası, Fraksiyonlandırma, Kısmen stereoregüler polimerlerin kristallenme ile fraksiyonlandırıl ması, Stereoregüler polimer, Stereospesifik polimerleşme -vı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COLUMN FRACTIONATION OF STEREOREGULAR POLY (PROPYLENE OXIDE) AND CLOUD POINT MEASUREMENTS OF THE FRACTIONS IN DILUTE ISO-OCTANE SOLUTIONS Khaled HARTANI M.S. in Chemistry Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Kemal ALYÜRÜK December 1987, 70 pages In the preceding work done in this department, poly (propylene oxide) was fractionated on the basis of stereoregularity by successive thermal precipitations from dilute iso-octane solutions. However owing to the necessity of using very dilute solutions the fractions obtained were too small in amount to permit detailed characterization of these fractions In the present work, a column fractionation method has been designed and applied to stereoregular poly(propylene oxide). It was found that by this method poly (propylene oxide) samples can be separated with good yields into fractions differing in stereoregularity. It was also found that a fraction with a low degree of stereoregularity can be further fractionated on the basis of molecular weight by the variation of the solvent residence time in the column. -111-The fractions obtained in this work were characterized with melting point (T ), intrinsic viscosity and cloud point (T ) measurement. The cloud points of fractions were measured in dilute isooctane solution at different volume fractions ( ") of the solute. The plots of (l/T ) against -In ^ produced linear lines with linear regression coefficients higher than 0.97. The melting points of fractions can be estimated from the intercepts of these plots within 6 K. On the basis of current theories of the dilute solutions of stereoregular polymers it was concluded that cloud points of such samples were physically equivalent to the melting points (T*) of the solute in dilute solution. Key Words : Column fractionation, Cloud point, Fractionation, Fractional crystallization of Partially stereoregular polymers, Stereoregular polymer, Stereospecific polymerization. -IV-