Tarihi çevrelerdeki bitkilendirme tasarımlarında mekansal kapalılığın tercihler üzerindeki etkisi: Trabzon-ortahisar kentsel yerleşim alanı örneği'
Effect of locational enclosedness on the preferences in planting desings for historical environments: ortahisar-Trabzon example of urban settlement
  1. Tez No: 315544
  2. Yazar: YELİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüzde fiziksel çevrenin hızla değişmesi sonucu özgün, doğal ve kültürel özelliklerini yitiren, kaybettiğimizde yerini hiç bir şeyin alamayacağı, geleceğe ışık tutan, tarihi çevreler, bir çok meslek dalının yanı sıra peyzaj mimarlığı çalışmalarında da önemli bir yer tutmakta ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, tarihi çevrelerin tanınması, korunması ve peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi üzerinde durulmuş, Dünya'dan ve Trabzon'dan tarihi çevrelere örnekler verilerek incelenmiştir. Trabzon, Ortahisar Mahallesi, Kanuni Avlusu tarihi kent dokusu üzerine bitkilendirme teknikleri ve kapalılık biçimleri kullanılarak, bitkilendirme tasarım önerileri geliştirilmiştir. Farklı tasarım yaklaşımları ile oluşturulan bu önerilerin, kullanıcılar tarafından nasıl değerlendirildiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu değerlendirmelerle, tasarım yaklaşımlarının, mevcut alanı iyileştirmek, kullanım düzeyini artırmak amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalar ve bulgular sonucunda çalışma alanının tarihi çevre kapsamında kullanıcılar tarafından tercih edilmediği, alanın peyzaj tasarımı konusunda yetersiz bulunduğu, kullanıcı taleplerinin bitkilendirme tasarım önerilerinden, kısmen kapalı mekan ve kapalı mekan yaklaşımlarının daha çok tercih edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical environments - losing their authentic, natural and cultural features as a result of rapid change in physical environment, being replaced with nothing else when disappearing, and clearing up future - have an important place in landscape architecture studies as well as many fields of occupation and have to be appreciated. In this thesis, we focus on introduction and protection of historical environments and suggest that they be appreciated with regards to landscape architecture and also present samples of historical environments both in Trabzon and the world. For historical urban fabric of Kanuni yard Ortahisar district Trabzon, planting design proposals are brought forward benefiting from planting techniques and closure forms. The aim is to determine how beneficiaries appreciate these suggestions which generate from different design approaches, and design approaches in conjunction with appreciations are supposed to enhance current space and its usage level.According to results obtained from studies, it is determined that beneficiaries do not prefer workspace as part of historical environment, consider it insufficient in terms of landscape design, and that beneficiaries ask for rather partly closed and closed area approaches of planting design strategies.