Çok parçalı sır paylaşım şemaları ve uygulamaları
Multipartite secret sharing schemes and applications
- Tez No: 315545
- Danışmanlar: PROF. DR. VASİF V. NABİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Geleneksel sır paylaşım şemalarında tüm katılımcılar genelde aynı yetkiye sahiptirler, ancak bazı durumlarda katılımcılar yetkilerine göre parçalara bölünebilirler. Bu tez çalışmasında, genelleştirilmiş çok parçalı erişim yapıları ve bunlar için önerilen sır paylaşım şemalarının tasarlanması gerçekleştirilmiştir. Hiyerarşik erişim yapısı için, geometri tabanlı mükemmel ideal sır paylaşım şeması önerilmiştir. Bölütlenmiş erişim yapısında, bölümlerdeki katılımcılar hiyerarşik düzenlenerek yeni bir iç içe bölütlenmiş erişim yapısı ve bu erişim yapısı için mükemmel ideal olan sır paylaşım şeması önerilmiştir. Çok parçalı sır paylaşım şemaları gizli görüntü paylaşımı gibi bazı uygulamalarda kullanılmıştır. Bu çalışmada yeni bir hiyerarşik gizli görüntü paylaşım şeması önerilmiştir. Önerilen şemada pay görüntülerin büyüklüğü gizli görüntünün boyutu kadardır. Tez çalışmasında tanımlanan iç içe bölütlenmiş erişim yapısı için gizli görüntü paylaşım şeması önerilmiştir. Önerilen tüm gizli görüntü paylaşım şemalarda PSNR değeri sonsuz olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the traditional secret sharing schemes, all participants areequal in terms of privileges but in specialsituations participants may not be equal. In this work we consider generalized access structures and linear secret sharing schemes for their realization.We studied hierarchical access structure to proposenew geometry based secret sharing scheme. Nested compartment access structure is considered where a hierarchicalis defined within compartment. Also a perfect ideal secret sharing scheme for nested compartment accesses structure is proposed. Proposed schemes are ideal and perfect.Hierarchical and nested compartmentimage secret sharing schemes is considered. In proposed schemes size of sharedimages is equal to secret image and PSNR in these schemes is infinite.