Sarıçam (pinus sylvestris l.), anadolu karaçamı (pinus nigra arn. subsp. pallasiana (lamb.) holmboe) ve toros sedirinde (cedrus libani a. rich.) don stresi üzerine bir araştırma
A research on frost stress resistance of the scots pine (pinus sylvestris l.), anatolian black pine (pinus nigra arn. subsp. pallasiana (lamb.) holmboe) and lebanon cedar (cedrus libani a. rich.)
- Tez No: 315543
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Sarıçam (Pinus sylvestris L.), Anadolu Karaçamı (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) ve Toros Sedirine (Cedrus libani A. Rich.) ait fidanlarda dona dayanıklılık testi gerçekleştirilmiştir. Yapılan dona dayanıklılık testlerinde bitkiler 16 saat süreyle 3 farklı donma sıcaklığına ( -150C, -250C ve -450C) maruz bırakılmışlardır.-25°C don uyguladığımızda Toros sedirinde ve -45°C don uyguladığımızda Anadolu Karaçamında önemli zarar olmuşken, bu sıcaklık kademesinde Sarıçamda önemli bir zarar görülmemiştir.Fidanların iğne yapraklarında oluşan zararlar, iyon sızıntısı ve klorofil floresans analizleri ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, don zararının iyon sızıntısı ve klorofil floresans' a (Fv/FM) etkisinin olduğunu ve bu iki parametre arasında kuvvetli bir ilişkinin bulunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Scots Pine (Pinus sylvestris L.), Anatolian Black Pine (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) and Lebanon Cedar (Cedrus libani A. Rich.) were subjected to the artificial freezing tests. The plants were exposed to 3 different freezing temperatures (-150C, -250C and -450C) for 16 hours.The damages occur at -250C in Lebanon Cedar and at -450C in Anatolian Black Pine when we were subjected artificial frost. But in these two temperatures there had been no important damage determined in Scots Pine.Electrolyte leakage analyses were used for assessment of damages on the needles of seedlings. The results exhibited that, cold damage affected electrolyte leakage and chlorophyll fluorescence (Fv/FM) of needles and they showed good correlation.