İkiuçlu duygudurum bozukluğunda koruyucu lityum tedavisine yanıtı belirleyen etkenler
- Tez No: 31556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu araştırmada ikiuçlu duygudurum bozukluğunda koruyucu lityum tedavisine yanıtı belirleyen etkenler araştırıldı. Araştırmaya DSM-III-R tanı ölçütlerine göre ikiuçlu Duygudurum Bozukluğu tanısı almış 70 hasta alındı. Koruyucu lityum tedavisine yanıt biçimine göre iyi ve olumsuz yanıt gruplarına ayrılan hastalar demografik, klinik, biyolojik ve psikolojik özelliklere ait çeşitli değişkenler açısından birbirleriyle karşılaştırıldı. Olgulara uygulanan yarıyapılandırılmış görüşme çizelgesi, Eysenck Kişilik Envanteri ve HLA tayininden elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde ki kare ve t testleri ile temel bileşenler analizi, ayırdedici fonksiyon analizi ve çoğul regresyon analizi kullanıldı. Yanıt biçimleriyle ilişkili bulunan değişkenler şunlardır; iyi yanıt ile: Koruyucu lityum tedavisinin ilk altı ayında ve ilk bir yılında iyi yanıt vermiş olmak, toplam hastaneye yatış sayısının azlığı, lityum tedavisinden önceki son beş yıl içinde geçirilmiş duygudurum bozukluğu atağı sayısının düşüklüğü, lityum tedavisi altındayken özkıyım düşüncesi ve girişiminin olmaması, HLA-A3 ve HLA-DR^ antijeninin varlığı, Eysenck Kişilik Envanterinde Dışadönüklük alt grup puanının yüksekliği. Olumsuz yanıt ile:.- En az bir kez hızlı döngülü gidiş, Schneider belirtilerinin varlığı, indeks episod sırasında özkıyım düşüncesinin varlığı ve bekar olmak. Sonuçlar çeşitli yayınlarda bildirilen sonuçlarla karşılaştırılarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY In this study, response predictors to prophylactic lithium therapy in bipolar mood disorders have been examined. 70 patients were included in this study who were diagnosed as Bipolar Mood Disorder according to DSM-III-R. Patients were divided into two groups as good reponders and nonresponders according to type of response to prophylactic lithium therapy. The groups were compared by using the variables related to the demographic, clinical, biological and psychological features. We have used a semi-structured interview form, Eysenck Personality Questionnaire and determined HLA antigens. Statitistical comparisons involved the use of chi-square and t tests, factor analysis, discriminant analysis and multiple regression analysis. The variables associated with type of response were as follows; - With good response: Good response in first six months and first year of prophylactic lithium therapy, lower number of total hospitalisation, lower number of episodes of mood disorder in last five years before prophylactic lithium therapy, nonexistence of any suicidal ideation and commitment during lithium therapy, existance of HLA-A3 and HLA-DRi antigens, higher Extraversion subgroup score in Eysenck Personality Questionnaire. - With nonresponse: At least one rapid cycling period, existence of Schneiderian symptoms, existence of sucidal ideation during index episode and being single. We have discussed our findings in the wiew of the literature.