Premenstrüel sendromda anksiyete, depresyon, benlik saygısı ve hormon ölçümlerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 31555
  2. Yazar: BAŞAK YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Ağustos 1991 ve Kasım 1992 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Liyezon Psikiyatrisi Biriminde yapılan bu çalışmada, premenstrüel sendromun oluşumunda söz edilen hormonal etkenler, tabloyu oluşturan psişik değişiklikler, bu hormonal etkenlerle psişik değişikliklerin bağlantısı, premenstrüel sendroma ilişkin çeşitli klinik özellikler araştırıldı. Çalışmaya Premenstrüel Sendrom tablosu gösteren 30 ve premenstrüel dönemde hiç bir yakınması olmayan 24 sağlıklı kadın alındı. Olgular, sosyo-demografik özellikler, menstrüasyona ilişkin tutumlar, benlik saygıları, foliküler ve luteal fazlarda periferik hormon değerleri, yine aynı fazlarda depresyon ve anksiyete düzeyleri açısından karşılaştırıldı. İki gruba uygulanan, yarı yapılandırılmış görüşme çizelgesi, Beck Depresyon Ölçeği, Durumluk ve Sürekli Anksiyete Ölçeği, Benlik Saygısı Ölçeği ve hormon ölçümlerinden elde edilen sonuçlar“ki kare”ve“t-testi”ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Grupların karşılaştırılmasından; - Hormon düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadığı,Premenstrüel sendrom grubunda luteal fazda depresyon ve anksiyete düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek olduğu, - Hormon düzeyleri ile anksiyete ve depresyon düzeyleri arasın da her iki grupta da anlamlı bir bağlantı bulunmadığı, - PMS grubunda benlik saygısının kontrol grubuna göre düşük olduğu, - PMS grubundaki kadınların menstruasyonu ve annelerini algılayışlarının kontrol grubunu oluşturan kadınlardan farklı olduğu sonuçları elde edildi. Bu bulgular çeşitli yayınlarda bildirilen sonuçlarla karşılaştırılarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY In this study, hormonal factors related to PMS, physical changes and symptoms making up the syndrome, the relationship between hormonal factors and physical changes and various clinical properties about PMS were evaluated. Thirty patients who were diagnosed as PMS and twenty four women who didn't have any complaints in premenstrual period were included in this study. A comparison of sociodemographic values, attitudes about menstruation, self-esteem anxiety and depression scores of two groups was done by using a semi structured interview form, Beck Depression Scale, Stait-Trait Anxiety Scale, Self-esteem Scale. Hormone levels were measured in follicular and luteal phases. Chi-square and t-test were used for statistical analysis. Findings of the two groups were as follows: - No significant difference was found in two groups as far as hormone levels concerning hormone levels. - Depression and anxiety levels in PMS group were significantly higher than control group.72 - No significant correlation was found between hormone levels and anxiety-depression scores. - Self-esteem was found to be lower in PMS group. - Perception of feminity, descripiton of mother and menstruation was found to be different in two groups. The findings are discussed in view of literature.