Kaotik haritalar kullanarak görüntü şifreleme
Image encryption using chaotic maps
- Tez No: 315561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ağ teknolojisi son on yılda önemli ölçüde gelişmiştir. Askeri, ticari ve tıbbi veritabanları gibi gizli olması gereken veri kaynakları bulut teknolojisiyle işlenmekte vesaklanmaktadır. Aynı şekilde video konferansı, kaynak paylaşımı ve istek uygulamalarüzerindeki video güvenilir, hızlı ve sağlam güvenlik sistemleri gerektirmektedir. Metinmesajlarını şifrelemek için tasarlanan standart şifreleme yöntemleri, görüntülerin komşupikselleri arasındaki yüksek korelasyonu ve büyük veri miktarından dolayı görüntüşifreleme gereksinimlerini tam olarak yerine getirememektedir. Bu nedenle, resim vevideo akışı gibi çoklu ortam içeriğini şifreleme yöntemleri bilim adamları için aktif biraraştırma alanıdır. Özellikle çoklu ortamların şifrelenmesinde kaos teorisi etkin araştırmakonularından bir tanesidir.Bu çalışmada ilk olarak kriptografinin temelleri ve çoklu ortam içeriğinin şifrelenmesorunlarından bahsedilmiştir. Sonra, kaos teorisi özetlenmiş ve kriptografi ile ortaközellikleri incelenmiştir. Karıştırma ve yayılma tabanlı bir görüntü şifreleme yöntemikaotik haritalar kullanılarak tasarlanmış ve uygulanmıştır. Kaotik ve gelenekselyöntemlerle şifrelenmiş görüntülerin istatistiksel ve güvenlik testleri yapılarak elde edilenölçüm değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Networking technology have improved considerably over the last decade. Datasources like military, commercial and medical image databases which needs to beconfidential are stored and processed on the cloud. Likewise, video conferencing, resourcesharing and video on demand applications require reliable, fast and robust securitysystems. Standard encryption methods designed to encrypt text messages can not fulfillimage encryption requirements due to both high correlation among adjacent pixels and vastamount of data. Therefore, encryption methods to process multimedia content like imageand video stream are an active research field for scientists. In particular, application ofchaos theory in multimedia content encryption is one of the active research topics.Fundamentals of cryptography and issues in multimedia content encryption arepresented first. Then general theory of chaos is outlined and similarity to cryptography isinvestigated. An image encryption system with confusion and diffusion based on a chaoticmap is designed and implemented. Statistical and security analysis measures of wellknown test images encrypted by both the chaotic and standard encryption methods arecompared.