Ikeda ve Henon kaotik haritaları kullanarak görüntü şifreleme
Image encryption using Ikeda and Henon chaotic maps
- Tez No: 484229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında haritalar olarak da bilinen kaotik ayrık sistemlerden ikisi kullanılarak bir görüntü şifreleme ve şifre çözme algoritması geliştirilmiş, bu algoritma Matlab benzetim ortamında denenmiştir. Görüntü denilen yapıların kendine has özelliklerinden dolayı, düz metin şifrelemede güvenilir sonuçlar veren klasik şifreleme metotları, görüntü şifrelemede güvenlik açısından yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden, kriptolojinin (şifreleme bilimi) gereksinimlerinin önemli ölçüde karşılık bulduğu kaotik sistemler kullanılarak güvenilir bir görüntü şifreleme algoritması geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, yer değiştirme ve yerine koyma işlemleri için kullanılan haritaların kaotik açıdan özellikleri incelenmiş ve bu haritalar, şifrelemede en çok kullanılan diğer kaotik haritalarla karşılaştırılmıştır. Geliştirilen algoritmada ilk önce Ikeda kaotik harita ile piksellerin konumu değiştirilmiştir. Ardından Henon kaotik harita ile piksellerin gri renk seviyesi değiştirilmiş, sonrasında ise Ikeda harita ile piksellerin konumu ikinci kez değiştirilmiştir. Böylelikle, istatiksel açıdan yeterince güçlü bir algoritma elde edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada geliştirilen algoritma, görüntünün karakteristik özellikleri göz önünde bulundurularak çeşitli güvenlik ve performans testlerinden geçirilmiştir. Böylece şifreleme ve kriptanaliz açısından incelenen algoritmanın, bazı görüntü şifreleme algoritmalarına göre daha güvenilir sonuçlar verdiği doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an image encryption and decryption algorithm have been developed using two of the chaotic discrete systems known as maps and it is simulated on Matlab environment. Owing to the fact that images have peculiar features, traditional encryption methods which have reliable results for plain text encryption don't satisfied in terms of image encryption. Therefore, it is intended that developing a secure image encryption algorithm using chaotic systems which are matched with requirements of cryptology. In this context, it is examined features of Ikeda and Henon chaotic maps which are used for permutation and substitution, and they are compared to other chaotic maps most used in image encryption. In the developed algorithm, it is permuted positions of pixels using Ikeda chaotic map firstly, and then changed gray levels of pixels using Henon chaotic map. After that, the positions of pixels are changed using Ikeda map again. In this way, it is tried to be obtained an algorithm that is strong enough statistically. Some security and performance tests are applied to developed algorithm by considering the characteristic features of the images. The results of cryptanalysis of the algorithm, and other tests show that it is obtained more secure algorithm when it is compared to some algorithms.