Parsiyel kalınlıkta termal yanıkların tedavisinde mezoterapinin etkinliği - deneysel çalışma
Efficacy of mesotherapy in the treatment partial thickness thermal burns,experimental study
- Tez No: 315594
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EKSAL KARGI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yanık sık karşılaşılan bir travmadır. Yanıklar arasında termal yanıklar daha sık görülmektedir. Parsiyel kalınlıkta (2. derece) termal yanıkların tedavisinde fikir birliği yoktur. Yara bakım ürünlerindeki çeşitlilik de bunun bir göstergesidir. Pariyel kalınlıkta termal yanıkların tedavisinde kullanılan ürünlerin etkinlikleri ve birbirine üstünlükleri halen tartışmalıdır.Mezoterapi, patolojinin olduğu lokalizasyona, intradermal olarak ajanın verilmesidir. Deneysel çalışmamızda parsiyel kalınlıkta termal yanıkların tedavisinde mezoterapinin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Deneyde 50 adet wistar cinsi erkek rat kullanılmış, ratlar rastgele eşit sayıda 5 gruba bölünmüştür.Grup 1(n=10): Kontrol grubu, yakma sonrasında hiçbir işlem yapılmadı.Grup 2(n=10): Sham grubu, yakma işleminden sonra serum fizyolojik ile mezoterapi yapıldı.Grup 3(n=10): Glutatyon grubu, yakma işleminden sonra glutatyon ile mezoterapi yapıldı.Grup 4(n=10): Taurin grubu, yakma işleminden sonra taurin ile mezoterapi yapıldı.Grup 5(n=10): L-Karnitin grubu, yakma işleminden sonra L-Karnitin ile mezoterapi yapıldı.Yanık tedavisinde etkili olacağı düşünülen mezoterapik ajanlar nokta tekniği ile dermisin retiküler tabakasına intradermal olarak verilmiştir. Termal yanık oluşturulduktan sonraki ilk 2 saat içinde mezoterapinin ilk kürü başlanmış ve 10. güne kadar devam edilmiştir. 22. günde sakrifikasyon işlemi öncesinde gruplarda iyileşmeyen yanık alanları ölçülmüş, patolojik değerlendirme için başta oluşturulmuş olan termal yanık alanının tamamını içeren biyopsiler alınmıştır.İyileşmeyen yanık alanı bakımından değerlendirmede, en az iyileşmeyen alanla Grup 3 (Glutatyon grubu) ilk sırayı almış, bunu Grup 4 (Taurin grubu) ve Grup 5 (L-karnitin grubu) izlemiştir. İyileşmeyen yanık yara alanı bakımında Glutatyon grubu, Taurin grubu ve L-karnitin grubu istatistiksel olarak Kontrol ve Sham gruplarından farklı bulunmuştur.Patolojik inceleme için alınan kesitlerde, yanık yarasının iyileşmesi, akut inflamasyon, kronik inflamasyon, granülasyon dokusu miktarı, fibroblast maturasyonu, kollajen dokusu miktarı, reepitelizasyon, neovaskülarizasyon ve ülser derinliği gibi yara iyileşme kriterleri skorlanarak değerlendirilmiş, en iyi sonuç glutatyon gurubunda elde edilmiş ve istatistiksel olarak da anlamlı bulunmuştur. L-karnitin ve taurin grubunda da yanık yarasının iyileşmesi sham ve kontrol gruplarına göre daha iyi olarak değerlendirilmiş, ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.Ratlarda parsiyel kalınlıkta yanıkların tedavisinde glutatyon ile mezoterapinin etkili olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Burn is a very common trauma. Among all burns, thermal burns are much more common. There is no concensus over tne therapy of partial thickness ( grade 2) thermal burns. Variety of wound care products is sign for this situation. Still there is a controversy over the effectiveness of products for partial thickness thermal burn therapy. Mesotherapy is application of therapeutic agent intradermally to the pathologic localization. In this experimental study, it?s aimed to research the efficacy of mesotherapy in the partial thickness thermal burn therapy.Totally 50 wistar kind, male gender rat were included in the experiment and rats were divided randomly into 5 groups consisting equal number of rats.Group 1(n=10): Control group, there was no transaction applied after burning.Group 2(n=10): Sham group, mesotherapy was applied with serum physiologic after burning procedure.Group 3(n=10): Glutathion group, mesotherapy was applied with glutathion after burning procedureGroup 4(n=10): Taurin group, mesotherapy was applied with taurin after burning procedureGroup 5(n=10) : In L-carnitine goup, after burning procedure, mesotherapy was applied with L-carnitine.Mesotherapic agents that expected to be effective on burn therapy, were implemented deep intradermally by point technique. During the first 2 hours time following the thermal burn procedure, first cure of mesotherapy was initiated and continued to the 10th day. Before the sacrification process at the 22nd day, unhealed burn areas in each group were measured. For pathological assessment, biopsies were carried out through whole thermal burn areas created at the begining. In the assessment of unhealed burn area, the least unhealed area was belong to group 3 ( glutathion group) and then group 4 (Taurin group) and group 5 ( L-carnitine group) followed each other in that order.According to unhealed burn wound area, glutathion group, Taurin group and L-carnitine groups were statistically different from Control and Sham groups. The wound healing criteria such like burn wound healing, acute inflammation, chronic inflammation, the amount of granulation tissue, fibroblast maturation, the amount of collagen tissue, reepithelization, neovascularization and ulcer depth, were assessed among the pathology specimens by scoring. The best result was obtained from glutathion group and it was statistically significant. In L-carnitine and taurin groups, burn wound healing was much better comparing to sham and control groups but the result was not statistically significant.Mesotherapy with glutathion was concluded to be effective on partial thickness burn therapy in rats.