Sıçanlarda vagotomininince barsak anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of truncal vagotomy on the healing of intestinal anastomosis at rats: Experimental study
  1. Tez No: 315597
  2. Yazar: MUZAFFER ÖNDER ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖGE TAŞÇILAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Öner M.Ö. Trunkal vagotominin ince barsak anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi: Deneysel çalışma.AMAÇ: Trunkal vagotomi mide kanseri ve morbid obezite operasyonları sırasında bazen zorunlu olarak yapılmaktadır. Bu hastalarda, mide rezeksiyonları sonrası ince barsak anastomozları uygulanmaktadır. Bu anastomozlarda ki yara iyileşmesi olayı postoperatif başarıyı etkileyen en önemli etkendir.Abdomende parasempatik sistem tamamen nervus vagus 'dan gelen liflerle sağlanır. Vagotomi sonrası abdomen de sempatik sistem hakim olur ve gastrointestinal sistem organlarında fizyoloji tamamen sempatik sinir sistemine dayanarak çalışır. Bu durumun anastomoz iyileşmesi üzerine olası etkileri bilinmediğinden anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi araştırıldı. Deneyde Wistar sıçanlarda trunkal vagotominin etkilerini ince barsak anastomoz iyileşmesi modelinde çalıştık.GEREÇ VE YÖNTEM: Kırk adet erkek Wistar albino cinsi sıçan, her biri 8'er denekten oluşan beş gruba ayrıldı. Grup I kontrol grubu olup sadece ince barsak anastomozu yapıldı 0. Gün sakrifiye edildi. Grup II İnce barsak anastomozu yapıldıktan sonra 4. Gün sakrifiye edildi. Grup III vagotomi ile birlikte ince barsak anastomozu yapıldıktan sonra 4. Gün sakrifiye edildi. Grup IV ince barsak anastomozu yapıldıktan sonra 7. Gün sakrifiye edildi. Grup V `de, vagotomi ile birlikte ince barsak anastomozu yapıldı ve 7. Gün sakrifiye edildi.Tüm gruplarda anastomoz patlama basıncı ölçümü ve anastomoz hattı doku hidroksiprolin düzeyi biyokimyasal olarak ölçüldü.BULGULAR: 4.
Özet (Çeviri)
AİM: Truncal vagotomy is usually performed as required during operations in gastric cancer and morbid obesity. In these patients small bowel anastomoses is applied after gastric resection. This anastomotic wound healing is the most important factor affecting the outcome of post-operative period. Nervus vagus is the main parasympathetic system for the abdominal organs. The sympathetic system is dominated by the abdomen after vagotomy and gastrointestinal tract organs physiology run completely based on sympathetic nervous system. Possible impact on anastomotic healing of this condition are not known to investigate the effect on the healing of anastomosis. In this experiment we have tried the effects of truncal vagotomy on the model of small bowel anastomotic healing on wistar rats.MATERİAL AND METHOD: Forty male Wistar albino rats were divided into five groups each were 8 subjects. Group I control group is only performed the small intestine anastomosis were sacrificed 0 th Days. Group II after small bowel anastomosis were sacrified at 4 th day. Group III after small bowel anastmosis with the vagotomy were sacrificed at 4 th day. Group IV only the small bowel anastomosis were sacrificed at 7 th day. Group V the small bowel anastomosis was performed with the vagotomy were sacrificed at 7 th day.