Rejyonel anestezi sonrası görülen komplikasyonların değerlendirilmesi
Evaluation of the complications after regional anesthesia
- Tez No: 315596
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ÖZKOÇAK TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışkan A. Rejyonel anestezi sonrası görülen komplikasyonların değerlendirilmesi. Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Tezi. Zonguldak 2012.Ocak 2009 - Aralık 2010 tarihleri arasında rejyonel anestezi altında opere edilen olgulara ait komplikasyonlar retrospektif olarak araştırıldı. Belirlenen süre içerisinde 2000 hastanın bilgilerine ulaşıldı. Ek anestezik yöntem olarak genel anestezi almayan 1568 vakanın komplikasyonları analiz edildi. Komplikasyonlar preoperatif, perioperatif ve postoperatif olmak üzere üç başlık altında toplandı ve tedavileri kaydedildi. Çalışmamızda 1568 olgunun 585'inde (%37,3) komplikasyon geliştiği tespit edildi. En çok görülen komplikasyon %16,8 (n=264) oranı ile hipotansiyondu. Diğer görülen komplikasyonlar ise bradikardi %9,5 (n=149), bulantı kusma %15 (n=235), disritmi %0,5 (n=8), kardiyak arrest %0,2 (n=3), kaza ile dura delinmesi %1,1 (n=17), hipertansiyon %2,7 (n=42), Postdural baş ağrısı %0,2 (n=3), aşırı postoperatif ağrı %1,1 (n=17), motor defisit %0,3 (n=5), duyusal defisit %0,1 (n=2), titreme %0,1 (n=1) oldu.
Özet (Çeviri)
Çalışkan A. Evaluation of The Complications After Regional Anesthesia. Bulent Ecevit Faculty of Medicine, Anesthesiology and Reanimation Thesis. Zonguldak 2012.We retrospectively analyzed complications of patients operated under regional anesthesia from January 2009 to December 2010 years. We reached information of 2000 patients in this period. Only 1568 patients? complications were analyzed who hadn?t gone general anesthesia for additional anesthetic method. Complications were grouped as preoperative, perioperative and postoperative complications. In our study, it is found out that 585 of 1568 patients (37,3%) have had complications related to regional anesthesia. The most reported complication was hypotension with a rate of 16,8% (n=263). Other complications were bradycardia 9,5% (n=149), nausea and vomiting 15% (n=235), dysrhythmia 0,5% (n=8), cardiac arrest 0,2% (n=3), accidental dura puncture 1,1% (n=17), hypertension 2,7% (n=42), postdural puncture headache 0,2% (n=3), excessive postoperative pain 0,9% (n=14), motor deficite 0,3% (n=5), sensorial deficite 0,1% (n=2) and shivering 0,1% (n=1) .