Tıkanma sarılığı olan ratlarda vagotominin ince barsak anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of truncal vagotomy on the healing of intestinal anastomosis in rat models with obstructive jaundice: An experimental study
- Tez No: 419936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖĞE TAŞCILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Tıkanma sarılığı, sistemik inflamatuar sitokinler, serbest oksıjen radikalleri antioksidan sistem ve lipit peroksidasyonu gibi çeşitli fizyopatolojık yollarla birçok sistemi ve yara yeri iyileşmesini etkilemektedir. Bu çalışma ana safra kanalı ligasyonu yoluyla mekanik ikter geliştiren ve vagotomi yapılan hayvan modelinde barsak anastomozu iyileşmesini araştırmak amaçlı yapılmıştır. İntestinal devamlılığın sağlanmasında anastomozlar cerrahın vazgeçilmez işlemleri olmuşlardır. Son yarım yüzyılda birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen anastomoz komplikasyonları yüksek mortalite ve morbidite oranlarını korumaktadır. Vagotominin ince barsak kan damarları üzerine etkisi incelenmiştir. Ancak anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi incelenmemiştir. Çalışmamızda vagotominin ve sarılığın anastomoz iyileşme parametreleri incelenerek ince barsak anastomozu üzerine etkisi irdelenecektir. Pozitif verilerin elde edilmesi anastomoz kaçaklarının giderilmesi açısından literatüre katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Obstructive jaundice may affect multiple systems and wound healing via physiopathological pathways as systemic inflammatory cytokines, free oxygen radicals, antioxidant system and lipid peroxidation. The aim of this study was to investigate intestinal anastomosis wound healing in rat model with truncal vagotomy and mechanical jaundice by common bile duct ligation. Anastomosis is an indispensable tool for surgeon to establish the restoration of intestinal continuity. Although many studies have been done in the last half century, anastomotic complications still have high morbidity and mortality rates. Although the effects of vagotomy on small intestinal blood vessels has been investigated, the effects on anastomotic wound healing are still waiting to be studied. In our study, we aim to investigate the effect of vagotomy and mechanical jaundice on intestinal anastomosis by examining anastomotic healing parameters. Positive data would contribute to the literature in terms of prevention of anastomotic leaks.