Manganın, c3 bitkisi cleome spinosa ve c4 bitkisi cleome gynandra'da fotosentez verimi ve stoma iletkenliği üzerine etkisinin araştırılması
Effect of mn on yield of photosynthesis and stomatal conductanceof cleome spinosa (c3) and cleome gynandra (c4)
- Tez No: 315610
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Farklı karboksilasyon yolaklarına sahip (C3 ve C4) türlerin Mangan (Mn) uygulamasına bağlı olarak fotosentez mekanizması, reaktif oksijen türleri (ROS), antioksidant sistem üzerine etkilerinin araştırılması ile ilgili çalışmalar litaretürde sınırlıdır. Özellikle aynı cinse ait, karboksilasyon yolakları farklı olan türler ile ilgili çalışma bulunmamaktadır. Bu amaçla Cleomespinosave Cleomegynandrafarklı Mnkonsantrasyonlarına (0, 10, 50, 100 µM) maruz bırakılmış; ROS oluşumu (H2O2 miktarı), antioksidant savunma sistemi (SüperoksitDismutaz(SOD),AskorbatPeroksidaz(APX),GlutatyonRedüktaz(GR),MonodehidroAskorbatRedüktaz(MDHAR), DehidroAskorbatRedüktaz (DHAR) enzimleri ile izoenzimleri) ve lipit peroksidasyonu karşılaştırmalıolarak incelenmiştir.C.gynandra' nın Mn içeriğininC. spinosa' ya göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Her iki bitkide Mn uygulamasına bağlı olarak 100 µM' da ölçülen tüm fotosentetik parametrelerde (Fotosentez Hızı (A), Stomatal İletkenlik(gs),Fotokimyasal Olmayan Söndürme (NPQ), Elektron Transfer Oranı(ETR)) düşüş gözlenmiştir. Uygulanan Mn konsantrasyonunda ki artışa bağlı olarak en yüksek SOD aktivitesinin görüldüğü 10 µM' a göre her iki bitkinin total SOD aktivitesinde düşüş gözlenmiştir. Ayrıca Uygulanan Mn konsantrasyonunda ki artışabağlı olarak H2O2,APX, DHAR ve MDHAR aktivitesinde düşüş belirlenmiştir. C.spinosa' da 100 µM Mn GR aktivitesinin artmasına, TBARS miktarında ise düşüşeneden olmuştur.C. gynandra' da ise GR aktivitesi azalırken, TBARS miktarı azalmıştır. Bu sonuçlar 100µM Mn uygulamasının her iki bitkide de toksik düzeyde etki yaptığını ve metabolizmasını olumsuz etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There are a few studies that investigate the effects of Manganese (Mn) treatment on plants which differ in carboxylation pathways, especially in the same genus. For this aim, different Mn concentrations (0, 10, 50, 100 µM) were applied to C. spinosa and C. gynandra and production of reactive oxygen species (ROS) (H2O2 production), antioxidant defence system (superoxide dismutase (SOD), ascorbate peroxidase (APX), glutathione reductase (GR), monodehydroascorbate reductase (MDHAR), dehydroascorbate reductase (DHAR) enzymes and isoenzymes) and lipid peroxidation were determined in all treatment groups. In this study, Mn C. gynandra accumulated more Mn as compared to C. spinosa. 100 µM Mn application negatively effected the all measured photosynthetic parameters (A, gs, NPQ, ETR). Excess Mn accumulation also decreased the total activity of SOD, H2O2, GR, APX, DHAR and MDHAR and increased the content of TBARS. This results showed that 100 µM Mn application has toxic effects on the metabolism of C. spinosa and C. gynandra.