Baskınlık sayısı parametreleri ve sezgisel algoritmalar
Parameters of domination number and heuristic algorithms
  1. Tez No: 315615
  2. Yazar: TUFAN TURACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Matematiğin dalları günlük hayattaki birçok alanda oldukça önemlidir. Karmaşık yapıların inşasında kullanılan çizge teori bu dallar arasında önemli bir yere sahiptir. Matematiğin yanı sıra, fen bilimleri, sosyal bilimler ve bilgisayar bilimlerinde de çizge teorinin önemi giderek artmaktadır.Çizgelerle modellenen bir iletişim ağında, merkezler veya merkezler arasındaki bağlantılar zarar gördüğünde iletişimin tamamen kesilmesine kadar ağın dayanma gücünün ölçümüne bu ağın zedelenebilirlik değeri denir. Bir G çizgesinin merkezleri zarar gördüğünde bu ağın zedelenebilirlik değerlerini tepe bağlantılık sayısı (connectivity), tepe bütünlük sayısı (integrity), dayanıklılık sayısı (toughness), saçılım sayısı (scattering number) ve baskınlık sayısı (domination number) gibi zedelenebilirlik ölçümleriyle hesaplayabiliriz. Benzer şekilde merkezler arasındaki bağlantılar zarar gördüğünde ise zedelenebilirlik değerlerini ayrıt bağlantılılık sayısı (edge-connectivity), ayrıt bütünlük sayısı (edge-integrity), ayrıt baskınlık sayısı (edge domination number) ve bağımlılık sayısı (bondage number) gibi zedelenebilirlik ölçümleriyle hesaplayabiliriz.Bu tezde ilk olarak, tümleyen prizmalar (complementary prisms) için farklı baskınlık ve bağımlılık sayısı değerleri hesaplanmıştır. Daha sonra dönüşüm çizgeleri (transformation graphs) ele alınmıştır ve bu çizgeler için farklı baskınlık ve bağımlılık sayısı değerleri bulunmuştur. Son olarak, bir G çizgesinin güçlü ve zayıf baskınlık değerlerini bulan algoritma verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The field of mathematics is very important in many areas of daily life. One of the important areas in mathematics is graph theory which is used in complex structures models. In additon to mathematics, important of graph theory is gradually on the increase such as the natural, social and computer sciences.In communication network is modelled by a graphs, the vulnerability measures the resistance of the network to disruption of operation when destruction occurs on the nodes or on the connection between the nodes. Graph G modelling a network that is distrupted after the failure of nodes, the value of vulnerability can computed some vertex parameters such as connectivity, integrity, toughness, scattering number and domination number. Similarly, on the connection between the nodes are be damaged the value of vulnerability can be computed some edge parameters such as edge-connectivity, edge-integrity, edge-domination number and bondage number.In this thesis, firstly values of different domination and bondage number are computed for complementary prisms . Then, transformation graphs are considered and values of different domination and bondage number are obtained for these graphs. Finally, algorithm obtained values of strong and weak domination of graph G is given.