Karıştırıcı hızının biyogaz üretimi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mixer speed on biogas production
- Tez No: 315724
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada karıştırıcı hızının biyogaz üretimi üzerine etkisi incelenmiştir. Deneylerde üç adet 12 lt kapasiteli laboratuar ölçekli biyogaz reaktörü kullanılmıştır.Deneyler için, %12,5 kuru maddelik büyük baş hayvan atığı + aşı + su karışımı hazırlanmıştır. Hidrolik bekleme süresi 57 gün olarak belirlenmiştir. Reaktörler için sıcaklık kontrollü olarak 37 ±1 °C'de tutulmuştur. Karıştırıcı hızları R1, R2 ve R3 için sırasıyla 14,9 d/d, 47,5 d/d ve 95,1 d/d olarak ayarlanmıştır. Deneyler sonucunda R1, R2 ve R3 için toplam biyogaz üretimleri sırasıyla 355,25 lt, 332,1 lt ve 312,1 lt olarak ölçülmüştür. Reaktörlerdeki biyogaz dönüşüm verimlilikleri sırasıyla %41,2, %38,4 ve %36,1 olarak hesaplanmıştır. 57 günlük HBS için beklenilen dönüşümün yeterli olmadığı ve bunun sebebinin sürekli karıştırma olduğu belirlenmiştir.Sonuçlara göre karıştırıcı hızının biyogaz üretimine etki ettiği görülmüştür. Dolayısıyla, optimum karıştırıcı hızının belirlenmesi reaktör verimliliğini artırmada önemli bir etkendir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of mixer speed on biogas production has been investigated. Three lab-scale reactors which have 12 lt capacity were used.For the experiments, a mixture of % 12,5 dry matter was prepared by cow manure, inoculum and water. Hydraulic retention time was defined as 57 days. The reactors were operated at a controlled temperature of 37 ±1 °C. The mixer speeds of the reactors (R1,R2,R3) were setted as 14,9 rpm, 47,5 rpm and 95,1rpm, respectively. In results, total biogas productions of the reactors (R1,R2,R3) were measured as 355,25 lt, 332,1 lt and 312,1 lt respectively. The biogas coversion efficiencies of the reactors were calculated as %38,9, %38,4 and %36,1 respectively. It was determined that the expected conversion was not enough for 57-day hydraulic retention time because of continuous mixing.According to the results, it was seen that the mixer speed effected on the biogas production. Therefore, the determination of optimal mixer speed of the reactor is very important for increasing the reactor efficiency.