Kocaeli kentinde seçilen kırsal bölgelerde toprak nemi ve toprak kirliliğinin belirlenmesi
Determination of soil moisture and soil contamination in selected rural regions in kocaeli
  1. Tez No: 315725
  2. Yazar: ALİ UYTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN PEKEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'nin en önemli sanayi bölgelerinden biri olan Kocaeli kentine bağlı yedi köyden alınan toprak örneklerinin nem, organik madde, pH değerleri ve elemental analizleri yapılarak, toprak nemi ile organik madde ilişkisi ve toprak içerisindeki element miktarları belirlenmiştir.Toprak nem ölçümleri, arazide dijital toprak nem ölçer ile, laboratuvarda ise gravimetrik yöntem ile belirlenmiştir.Toprak örneklerinde, elemental analiz için yüksek çözünürlüklü HR-ICP-MS cihazı kullanılarak, Arsenik, Kadmiyum, Krom, Kobalt, Civa, Molibden, Nikel, Kurşun, Kalay, Çinko, Alüminyum, Kalsiyum, Sodyum, Magnezyum, Mangan ve Demir miktarları belirlenmiştir. Sonuçlar, ?Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik?, ?Evsel ve Kentsel Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanılmasına Dair Yönetmelik? ve 278/86 AB direktifinde de verilen sınır değerler dikkate alınarak incelenmiştir.Bunun yanı sıra son yıllarda kullanılan metotlar olan coğrafi birikim endeksi, zenginleşme faktörü, kirlenme faktörü ve kirlenme dereceleri hesaplanarak, her bir örnek noktasına göre, her bir element için çalışma alanı hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma bölgesini etkileyen kirlilik kaynaklarını tahmin edebilmek için elde edilen verilere faktör analizi tekniği uygulanmıştır. Faktör analizi sonucunda toplam varyansın yaklaşık %87'sini açıklayan dört faktör elde edilmiştir. Bu faktörlerin sırasıyla, fosil yakıt yanması, toprak ve iki farklı profilde endüstriyel kaynak olduğu tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, organic matter, moisture, pH values and by elemental analysis, relationship between soil moisture and organic matter soil samples were determined by taking samples from seven villages Kocaeli, one of the most important industrial areas in Turkey.Soil moisture measurements were determined in the field by digital soil moisture meter and in the laboratory by the gravimetric method.Elemental analysis of soil samples are made by making use of high resolution HR-ICP-MS device. Amount of Arsenic, Cadmium, Crom, Cobalt, Mercury, Molybdenum, Nickel, Lead, Tin, Zinc, Aluminum, Calcium, Sodium, Magnesium, Manganese and Iron elements in soil samples are determined.The results were evaluated in accordance with ?Regulation on the Control of Soil Contamination and the Point Sourced Contaminated Soil Sites?, ?Regulation Concerning the Utilization of Municipal Sewage Sludge and Domestic Soil? and boundary values of 278/86 EU directives.Beside this, recently used methods such as index of geoaccumulation, enhancement factor, contamination factor and degrees of contamination were calculated according to every sample and evaluations of working area for every element were made. To predict contamination sources affecting working area factor analysis method was applied to data acquired. Four factors were acquired explaining 87 % of the variation resulted from factor analysis. These factors have been predicted to be resulted by fossil fuels burning, soil and industrial factors with two different profiles, respectively.