Dağıtık sistemler için ada uydu görüntülerinin vektörel modellenmesi ve zaman-mekânsal analizi
Vector modeling of island satellite images for distributed systems and spatio-temporal analysis
  1. Tez No: 315734
  2. Yazar: SÜLEYMAN EKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yerküre dinamik bir yapı olarak sürekli bir değişim halindedir. Kıtlıklar, kuraklık, seller, şehirleşme, bu değişimleri tetikleyen etmenlerden sadece birkaçıdır. Son yıllardaki uydu teknolojisindeki gelişmeler yerküre üzerindeki doğal ya da insan kaynaklı etmenlerin sebep olduğu değişimlerin takip edilmesi ve incelenmesine olanak sağlamaktadır. Uydu görüntüleriyle ilgili çalışmalar uzaktan algılama olarak adlandırılmakta, gerek akademik ve ticari hayatta gerekse kamusal ve özel alanda birçok çalışmaya konu olmaktadır. Bu çalışmalar yerküre üzerindeki değişimlerin zaman içindeki analizleri (şehirleşme, yeşil alanlar vb.) ve diğer birçok özellikler hakkında bilgi edinilmesini sağlamıştır. Ancak bu tür çalışmaların hemen hepsinde görüntüler raster olarak ele alınmış ve teknikler bunun üzerine geliştirilmiştir. Bizim önerdiğimiz vektör modellemede ise piksel-grid yapısından kurtulup bilgisayarın daha iyi anlayıp daha hızlı işlemlerini yapabileceği gerçek veriler üzerinde vektör temsilin oluşturulmasıdır. Bu yaklaşımla veri üzerinde yapılabilecek analizler (topolojik ve zaman-mekânsal) kısmi olarak sınırlansa da birçok web tabanlı CBS için performans ve servis kalitesi açısından kazanımların büyük olacağı beklenmektedir. İnternet üzerindeki sınırlı bant genişliği ve uydu görüntülerinin aşırı büyük olması ile gerçekleştirilemeyen bazı servis odaklı dağıtık sistem uygulamalarının gerçekleştirilebilmesinde kolaylık sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The Earth is in constant change as a dynamic structure. Famines, droughts, floods, and urbanization are only a few of the factors that trigger these changes. Developments in satellite technology in recent years allow to be followed and examinated changes caused by natural or human-induced on the Earth. Studies related to satellite images are called remote sensing and it has been the subject of both academic and commercial life or public and private areas. These studies provide information about analysis of changes on the Earth over time (urbanization, green areas, etc.) and many other features. However, images have been regarded as raster form in almost all of such studies and techniques have been developed over it. Vector modeling we suggested is getting rid of the structure of the pixel-grid modeling. So it results computer can process a better and faster on actual data. Although analysis (topological and spatio-temporal) done on data via suggested approach are constrained partially, it is expected to give better performance gain for many web-based GIS applications in terms of performance and service quality. Some service-oriented distributed system applications are not carried out because of limited bandwidth on the internet and satellite images with tremendous file size, can be archieved easily.