Ürün geliştirmede bulanık kalite fonksiyonu göçerimi endüstriyel bir uygulama
Fuzzy quality function deployment in product development and an industrial application
- Tez No: 315752
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLŞEN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kalite Fonksiyon Göçerimi (QFD), müşteriyi tatmin etmeyi ve müşterinin talep ettiklerini tasarım hedeflerine ve üretim sırasında kullanılacak başlıca kalite güvence noktalarına dönüştürmek amacıyla tasarım kalitesini geliştirmeyi amaçlayan bir yöntemdir. Bu çalışmada, birçok sektörde uygulama alanı bulmuş QFD yönteminin karmaşık yapısı olan vana imalatında uygulanması ele alınmıştır. Yöntemin ilk basamağını oluşturan, müşterinin sesi aşamasında Hata Türü ve Etkileri Analizi metodu kullanılmıştır. Bu metot ile ürün hakkında belirlenen müşteri beklentilerinin bir biri arasındaki hiyerarşik ilişkisi belirlenmiştir. Daha sonra, belirlenen müşteri beklentileri ile bunlara karşılık gelen ürünün teknik özellikleri Kalite Evi'nde bir birleri ile ilişkilendirilmiştir. QFD sürecinde çeşitli sübjektif değerlendirmelere dikkat etmek gerekir. Dilsel değerlendirmelerdeki belirsizliklerle mücadelede simetrik üçgensel bulanık sayılardan yararlanılmıştır. Son olarak Kalite Evi'ne giren satış avantajı ve iyileştirme oranları ile hesaba katılan bu veriler hesaplanmış ve ortaya çıkan veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality function deployment (QFD) is a method that aims identifying customer needs and expectations and improving design quality for transforming customer requirements into design targets and quality assurance points that used during production. In this study, QFD methodology, which is used in several industries, was implemented in the valve production that has complex structure. In the first step, which is developed by the customer?s voice, Failure Mode and Effects Analysis (FMEA) was used. The relationship, which is between product and customer?s requirements, is determined by FMEA. After this step, with customer requirements and technical details, which is matched with, are put in the house of quality. Special attention is paid to the various subjective assessments in the QFD process, and symmetrical triangular fuzzy numbers are suggested for use to capture the vagueness in people's linguistic assessments. Following this step, improvement ratio and sales points are taken place in the house. Finally calculate all items and evaluated.