Bir kurumsal kaynak planlama yazılımı uygulaması ve başarımının değerlendirilmesi
An enterprise resource planning software application and assessment of success
- Tez No: 315753
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN FIĞLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZETİşletmeler, gün geçtikçe artan rekabet ortamına uyum sağlayabilmek, güçlerini artırmak ve müşteri odaklı çalışabilmek için iş akışlarını düzenlemek ve kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmak zorundadırlar. Yani, bir yeniden yapılanma sürecine gitmelidirler. Bu noktada Kurumsal Kaynak Planlama (KKP) sistemleri işletmelere avantaj sağlayan çözümler olarak öne çıkmaktadır. KKP sistemine geçiş yapan firmaların ihtiyaçlarını çok iyi analiz ederek, planlı ve hedeflerine uygun davranması onları başarıya götürecektir. Plansız ve yanlış hedefler ile yapılan bir KKP süreci firmalara vakit ve para kaybına yol açarak yarardan çok zarar getirecektir. Bu sebeple KKP sistemini kullanan firmaların KKP başarı performans kriterlerini çok iyi bilmesi ve bu kriterlere uygun davranması gerekmektedir. Bu şekilde KKP sistemlerinden elde ettikleri faydaları analiz edebilecek ve gerekli iyileştirmeleri yapabileceklerdir.Bu çalışmada bir firmaya KKP Üretim Planlama ve Kontrol modülünün entegre edilme aşamaları aktarılmakta ve bu sisteme geçtikten sonra elde edilen faydalar anket yöntemi ile başarı performans kriterleri kullanılarak ölçülmektedir. Ölçüm sonuçları değerlendirilmekte ve iyileştirme ve geliştirme önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe companies have to edit their workflows and use resources efficiently in order to adapt to increasingly competitive environment, increase their power and work for customer-focused. Thus, they should reorganize their processes. At this point, Enterprise Resource Planning (ERP) systems emerges as an advantagious systems that provide solutions to businesses. The companies which prefer to ERP systems should act in accordance with their plans and targets by analyzing their needs very well that will lead them to success An ERP process with unplanned and wrong targets makes companies to lose their time and money and bring more harm than good. For this reason, companies which using ERP system, have to know performance criteria for success of ERP and act in accordance with these criteria. In this way they will be able to obtain the benefits of ERP systems and make necessary improvements.In this study, ERP Production Planning and Control module to be integrated into a company and implementation stages of it are discussed. After that the performance criteria of success were measured by using the survey method for analyzing ERP how creates value to the company. In the last part of the study the results were examined and recommendations were made for improvement.