Rast muğamı çerçevesinde Azerbaycan muğam kavramı
The concept of the Azerbaijan mugham within the framework of rast mugham
- Tez No: 315782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURİ UYGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
ÖZETMuğam formu, çeşitli müzikal yöntem ve doğaçlama teknikleriyle icra edilen yaklaşık 14 hisseden oluşan bir müzik formudur. Bu konu, Rast Muğamı çerçevesinde, müzikal açıdan notasyonlarıyla ortaya konmak suretiyle anlatılıp, muğam kavramı açısından da ayrıca ele alınmıştır. Muğam eğitimi ve doğaçlama teknikleri sistematik müzikoloji düşüncesi içerisinde sistemleştirilip, çeşitli metodolojik yöntemlerle anlatılıp öncelikle Türkiye, daha sonra Dünya müzik kültürüne kazandırılması hedeflenmektedir. Bakü'de gerçekleştirilen alan araştırması neticesinde, Rast Makamı çerçevesinde Muğam formu hakkında yazılan rehber bir araştırmadır. Muğamlar konusunda hiç fikri olmayan birinin bu kitap ile muğam icra edebilecek duruma gelebilecek şekilde, eğitim metotları düşünülerek plan yapılmıştır.Bu araştırma, araştırmacılara, Doğu ve İslam Medeniyeti Mûsikîsi kültürüne ilgi duyanlar ve merak edenler, eğitimcilere ve şan tekniklerine ilgi duyanlara hitap etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMugam is a musical form consisting of approximately 14 parts and performed through various musical methods and improvisation techniques. Within the framework of Rast Mugham, this subject will be explained in terms of both musical and mugam concepts. This can be achieved through systematization within systematic musicology views and an explanation using various methodological methods. The result of the field study conducted in Baku is the basis of this reference work about the Mugham form within the framework of Rast Maqam. This paper will allow a person without any knowledge of magams will be able to perform the mugam modal system. The target audience of this book is; researchers, individuals with interest in and curiosity about oriental music, educators, individuals interested in literature, instrumental and vocal improvisation techniques.