İslam Hukukunda muhâlea akdi ve Osmanlı uygulaması (1200-1203/1786-1789)
Mukhala'a contract in islamic law and in the ottoman era (1200-1203/1786-1789)
  1. Tez No: 315801
  2. Yazar: AYŞEGÜL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, İslam hukukunun teorik boyutu ile Osmanlı uygulaması arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışma, 1200-1203/1786-1789 yılları arasında İstanbul Bâb Mahkemesi'nde görülen muhâlea davaları ile sınırlanmıştır. Muhâlea, eşlerin karşılıklı anlaşmaları ile evliliği sonlandırmalarını ifade eder ve bu boşanma çeşidi, incelenen mahkeme ve dönem bağlamında evliliği sonlandırmak amacıyla en fazla başvurulan yöntemdir. Çalışmada, klasik fıkıh kitapları ve Osmanlı fetva metinleri ile mahkeme kayıtlarının karşılaştırmalı olarak incelemeye konu edilmesi metodu benimsenmiştir. Çalışma sonucunda, teorik metinler ile tarihsel malzeme arasında sıkı bir birliktelik ve uyumun olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between the theoretical aspect of Islamic law and its application in the Ottoman era. The subject is limited to khul/mukhala`a records in Istanbul Bab Court between the years of 1200-1203/1786-1789. Khul/mukhala`a could be described as the dissolution of marriage by mutual consent, and it was the most common way of ending a marital bond in the given place and time. The research was carried out in a way that classical Islamic law texts, Ottoman fatwa collections and court records have been compared and contrasted on the same ground. In conclusion, a firm connection and coherence between theoretical texts and historical practice was observed.